| pactcudiavolita a întrebat:

Cum as putea sa o conving pe mama ca sunt capabila sa dau la medicina? Mai ales ca eu sunt la liceu pe profil uman si mai am un an de biologie si chimie.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da de ce trebuie sa o convingi, ce iti interzice sa dai la facultatea la care vrei?
daca e asa inseamna ca face o mare prostie.

| guardian18angel a răspuns:

Salut.

Nu trebuie s-o convingi pe mama ta ca esti sau nu capabila sa dai la medicina.

Trebuie s-o convingi pe mama ta ca e decizia ta facultatea pe care alegi s-o faci si e responsabilitatea ei sa te sustina cu sfaturi si altele... din ce se poate, pentru a te ajuta sa ajungi si sa te descurci acolo.

In loc sa te descurajeze ca apoi tu sa-i dai in cap, ar trebui sa te intrebe cum anume esti pregatita, iar daca din anumite puncte de vedere nu esti, ar trebui sa te ajute sa fi.

Eventual sa te ajute sa fi sigura ca si tu vrei sa dai la medicina. Te poti razgandi pana ajungi acolo, si in timp ce faci medicina te poti razgandi... desi nu, nu incerc sa te descurajez nici eu, doar iti zic lucruri prin care am trecut si eu happy lumea se mai razgandeste.

Zi-i mamei tale ca e datoria ei sa te sustina. In plus de asta spune-i ca e datoria ei, de mama care te iubeste, sa te asculte. Iar ascultandu-te, ar trebui sa-i spui... exact de ce vrei acolo, cu lux de amanunte. Si ce vrei sa faci odata ajunsa acolo, si de ce nu te vei razgandi si asa mai departe.

Fii tare pe picioare.

| xRomanianGirlx a răspuns:

Trebuie sa te transferi. eu sunt la mate-info si dau la medicina, totusi e profil real si profilul de mate-info te pregateste pentru absolut orice facultate. daca esti 100% convinsa, trebuie sa te transferi la bio-chimie si sa te apuci de ore serioase de chimie si bio.