| isa837272 a întrebat:

Buna, cum o conving pe mama sa ma lase la mare cu sora mea si inca 2 prieteni? Am 14 ani, sora mea are 16, iar mama ii cunoaste pe baietii cu care vreau sa mergem, insa mi e frica ca nu ma va lasa deoarece ei oriunde mergem ii e frica ca ni se va intampla ceva. Ajutati ma va rog

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Un părinte mereu o să stea cu grija propriului copil, poate o sa înțelegi mai bine când o să îi ai pe ai tai și o să îi crești și nu neapărat pentru că nu au încredere în tine, ci nu au încredere în persoanele din jur și în diversele situații.
Acum daca erați însoțite de o ruda adulta sau etc persoana în care mama voastră sa își pună încrederea, totul era mai ok.
Cel mai bine ieșiți toți la o piscina din apropriere și gata și ieșiți și mai ieftin, mama voastră sta fără griji și toată lumea fericita, zi frumoasa!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nici eu nu te-as lăsa la mare. Bine face.

| ania a răspuns:

La 14 și 16 ani să mergeți singure la mare cu niște băieți? Recent am întalnit o fată de14 ani care a fost lăsată de mama ei să meargă la prietenul ei din București, aclo a oprit=o Poliția, a legitimat-o si a fost dusă de Protecția Copilului la un Centru de tranzit și nu vor să o mai dea inapoi mamei ei pentru că se consideră neglijență ce a făcut.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Vrajeli ieftine, nu se face asa ceva in Romania, nu avem noi sistem social functional.

| ania a răspuns (pentru suntserios):

Vii la Satu-Mare și poți sa ii faci o vizita la Centrul de Transit pentru minori Andrei, e de etnie roma, m-am întâlnit și azi cu ea și ruga personalul sa o lase înapoi la mama.

| ania a răspuns (pentru suntserios):

Întrebi de fata adusa de la București.

| isa837272 explică (pentru ania):

Mergem cu tata dar avand parinti divortati nu o sa vrea mama sa ne lase cu el.

| Violleta2022 a răspuns:

Copii mici si minorii NU au ce cauta la mare, fiind ilegal.
Parintii au obligatia sa te supravegheze 24 de ore din 24 odata ce esti atat de micuta, de numai 14 anisori, deci imposibil sa plecati undeva, odata ce este ilegal sa stai la hotel fara parinti sau sa calatoriti fara tutore legal.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ea e setata sa te protejeze cu greu ii vei schimba mentalitatea.Incearca sa ii demonstrezi ca esti responsabila si sa tratezi situatia cu maturitate in caz ca te refuza, nu sa arunci un tantrum ca un copil mic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Exclus, nici macar nu va puteti caza, pentru ca sunteti minori.
vara viitoare roag-o sa va inscrie intr-o tabara.

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De parcă pentru mers în tabără nu trebuie să ceară voie tot mamei (cu mari șanse de a nu o primi)

| Fatamuntilor a răspuns (pentru mont):

Taberele sunt organizate, teoretic copii sunt supravegheati.

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Și de-asta crezi că nu pot să nu te lase părinții dacă nu vor să te lase?

| mont a răspuns:

Încearcă să îi promiți ce veți fi cuminți, nu veți intra în apă, sunteți mari și puteți avea grijă de voi, mergeți doar să vă distrați și nu veți păți nimic rău.

Sincer tind să cred că sunt slabe șanse să te lase, pe alții nu i-au lăsat/nu îi lasă nici find mult mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare că mama ta este o persoana protectiva și pe bună dreptate nu vrea sa pățești nimic.
Încearcă să-i dai de înțeles că ești în siguranță cu sora ta care e cu doi ani mai mare decât tine, că ea te va proteja și va avea grijă de tine.

| isa837272 explică:

Am uitat sa mentionez ca mergem cu tata care ma lasa dar am parinti divortati si mamei nu prea ii convine ideea sa ne lase cu tata

| Violleta2022 a răspuns (pentru isa837272):

Mai sus ai spus ca mergeti doar cu niste baieti... acum ai schimbat minciuna?