| Fluture a întrebat:

BUna. Cum se poate scapa de obsesie? Acum doi ani am avut un prieten foarte bun, ca un frate, m-a ajutat enorm si am tinut foarte mult la el[e posibil sa ma fi indragostit]. Dupa cateva luni el a iesit din viata mea [a plecat din care invatam amandoi, n-am mai tinut legatura]. De cand a plecat am dezvoltat o mare obsesie pentru el. Ma gandesc intr-una la el, la momentele petrecute impreuna, tot timpul cand ies afara cu prietenii imi doresc sa mergem in zona in care sta el, sa pot sa il vad... Nu am incercat sa vorbesc cu el, nu vreau sa-l afecteze felul meu de a fi, obsesia mea. La un moment dat renuntasem la el si ma gandeam la prietenul lui. Ce as putea face sa scap de aceasta obsesie? Constientizez ca nu-mi face bine, ca nu pot avea o viata obisnuita. De cand a plecat din viata mea nu am avut niciun iubit. Atunci cand il vad simt cea mai mare liniste posibila, simt ca sunt in stare de orice. obsesia asta imi da si putere, dar daca mai continui cu ea imi voi face MULT rau.
HELP! Ce sa fac?

1 răspuns:
| PuppetXD a răspuns:

Huuh....asta e o situatie mai complicata, my dear. Dar, crezi ca ar fi o solutie sa il uiti, sa te lecuiesti de aceasta " obsesie "? Ceea ce trebuie tu sa faci, e sa vorbesti cu el! Nu este o obsesie ceea ce simit. Este pur si simplu dorul de o persoana draga. Ii simti lipsa, iar asta e un lucru absolut normal. De obicei, persoanele la care tinem, atunci cand pleaca, lasa un gol in sufletele noastre. Tu nu ai acceptat ideea ca el a plecat. Dar, asa e viata, nu toate persoanele care ne sunt alaturi o perioada, vor ramane cu noi pe vecie. Insa, nu e un motiv de descurajare. Cauta`l, calca`ti pe orgoliu si vorbeste cu el, trebuie sa lamuriti lucrurile. Iar, daca el ti-a fost alaturi ani bun, sunt sigura ca n`o sa te respinga. Daca nu esti pregatita pentru o discutie fata in fata, foloseste`te de alte mijloace de comunicare. Trebuie sa lamuresti lucrurile, pentru a te impaca cu tine insati. Dar, mai intai de toate, trebuie sa-ti faci ordine in ganduri si sentimente, ca sa stii cu adevarat ce simti pentru el, sau daca se poate sa fie ceva mai mult decat prietenie. Mult succes! Sunt sigura ca vei trece peste aceste momentewinking