| anonim_4396 a întrebat:

Cum se zice corect : vroiai sau voiai?

Răspuns Câştigător
| alexXxa_4040 a răspuns:

Vroiai nu exista. E o combinatie gresita intre voiai si vreai, forme corecte.

Voiai e imperfectul verbului a voi.

Vreai e imperfectul verbului a vrea.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Elemente_problematice_ale_limbii_rom%C3%A2ne

| Ovidiu_Crisan_1988 a răspuns (pentru alexXxa_4040):

Sunt si eu curios...are cineva de aici studii profesionale aprofundate in ceea ce priveste limba romana?

5 răspunsuri:
| alinutzaaa a răspuns:

Voiai! Dar din cate am inteles, mai nou sunt acceptate ambele forme. Nu sunt sigura...

| Introspectie a răspuns:

Vroiai nu exista. E o combinatie gresita intre voiai si vreai, forme corecte. Corect: voiai.

| Tudorache_Andrei_1995 a răspuns:

Formele *vroiam etc. sînt foarte frecvente în uz, dar nu sînt acceptate de norma actuală. Ele sînt un hibrid între formele a două verbe diferite, sinonime: a voi și a vrea. La indicativ imperfect se preferă de obicei a voi, dar se pot folosi și formele lui a vrea: eu vream, tu vreai, el vrea, pronunțate cu diftongul ea; se observă că la persoana a III-a singular apare o coincidență supărătoare între imperfect și prezent.[3][4]

| Ovidiu_Crisan_1988 a răspuns:

Are cineva de aici studii aprofundate in gramatica limbii romane? sau raspund toti "scolitii"?