| ralusweet a întrebat:

cunosc o prietena de la scoala care i-a murit tatal si mama ei are cancer.Este foarte saraca. Imi este foarte mila de ea. Nu stiu cu ce sa o ajut. Ea nu are unde sa locuiasca. Mama nu ma lasa sa stea o vreme la noi. As putea sa o ajut pe acea prietena? Dar, cum sa o conving pe mama?

4 răspunsuri:
| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Bunahappy.
nu cred ca ai cum sa o ajuti din moment ce mama ta nu te lasa sa o aduci la tine.
o poti ajuta stand mai mult cu ea,sa o inveselesti,sa vorbesti cu ea,o inveti lucruri bune,ii aduci ceva de mankare fierbinte,sa manance si ea,ca poate mama ei nu mai poate face mankare daca e bolnavasad,sau poti gati ceva dulce,klatite,gogosi,o prajitura,si sa ii duci si ei,asta cred ca o inveseleste, si vede ca e cineva care tine si la ea, si ca nu este singurahappy.te pup

| Luori a răspuns:

Incepe cu cel mai mic si mai important pas : sa-i fii prietena. Are nevoie de sprijin, caldura sufleteasca, sa stie ca nu ramane singura, ca ziua de maine poate-i de folos. Cineva trebuie s-o asculte, s-o inteleaga, sa-i fie alaturi, sa-i dea o felie de paine cand este nevoie si un umar pe care sa planga.
Poate nu-i sunt de folos foarte mult, dar e pasul care trebuie facut. E sprijinul pe care tu il poti da.
Construiesti ceva punand in fiecare zi cate o caramida, indiferent de bate vantul sau e furtuna, trebuie sa exista increderea in sine.

| LiveYourLife a răspuns:

Ai putea sa strangi niste fonduri adica vorbesti cu prieteni de-ai tai, colegii tai si strangeti niste bani si iti dati mamei ei poate o ajuta cu cevawinking

sau a-ti putea sa trimite-ti un e-mail celor de la "Povestiri adevarate" poate o vor ajuta cumva pe mama ei si se va face bine...

| alaqfqafafas a răspuns:

Pai daca o aduci sa stea la tine trebuie so aduci si pe maicasa nu? doar no lasa singura.Pff nasol imi pare rau pentru ea.nu stiu. maicata are motivele ei de nu vrea sa stea la tine.dar convigeo si tu ca sta pentru un timp. sau.ii faci cunostinta cu ea. poate se ataseaza de ea nu stiusadoricum gestu conteza chiar daca nu o poti ajuta cu un acoperis o poti ajuta in alte feluri.happyGOOD LUCK