| Teodorat a întrebat:

Buna, dacă am 17 ani și vreau sa merg de sărbători in Romania împreuna cu iubitul meu, este nevoie obligatorie de o procura din partea părinților? (Mergem cu masina personală, zic sa nu fie o problema la vama…)
MULTUMESC!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei putea avea probleme la celelete vami, prin tarile prin care treci cu masina, fiindca esti minora si nu esti insotita de parinti.

| Teodorat explică (pentru Violleta2022):

Din cate stiam eu vom fi opriți doar la vama in Romania, am uitat sa specific ca vrem sa plecam din Germania…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Teodorat):

Veti fi opriti la absolut toate vamile prin care treceti, atat la iesirea din Germania, cat si intrarile si iesirile din tarile pe unde treceti intre Germania si Romania (Polonia, Ungaria, Cehia, sau Bulgaria).

Procura trebuie sa fie in roginal, semnata de ambii parinti la Ambasada sau Consulatul Romaniei din Germania, ca nu sunt valabile actele fictive de la notarii din Germania si nici documente false sau cele smechere de pe telefon sau alte formate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa te și întorci înapoi vei avea nevoie de procura să ieși din Romania.

Ps. Violetta Inca nu știe ce e aia Schengen. Nu o asculta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate esti minora si vei fi oprita la vama! Incearca totusi sa obtii procura din partea parintilor