| oana_3673 a întrebat:

Buna daca am fost la stintele naturii in liceu, ce ziceti as putea sa fac fata la universitate la facultatea de mate- info domeniul informatica? in liceu mi-a placut matematica chiar m-am descurcat bine si informatica imi place da am inteles ca este foarte greu la informatica... voi credeti ca pot sa fac fata?

3 răspunsuri:
| Rebecca a răspuns:

Matematica probabil ti'a placut, pentru ca matematica de la stiinte e f usoara. daca iti place si crezi ca te vei descurca, nu te opreste nimic. Informatica intr-adevar este f dificila. O groaza de lucruri complicate o sa trebuiasca sa inveti. Daca iti place, multa bafta

| ralucaralu a răspuns:

Daca esti o fire ambitioasa si nu renunti usor cred ca poti. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare.Sunt la mate-info si vreau sa merg la medicina. Ai pierdut destul de mult, pentru ca in a11a si a12a se face mate(si info) la greu la mate-info.Eu zic sa te apuci de acum sa inveti si sa faci multe exercitii; daca ai posibilitatea sa faci si meditatii. Daca acesta e visul tau, nu renunta! Nu trebuie sa iti stea nimic in cale si nu asculta pe cei care iti spun din start "nu poti". Ai incredere in tine si urmeaza-ti visul daca esti sigura. Va fi destul de greu la inceput, dar te vei obisnui. Nu vreau sa te descurajez, dar stiu multi care au facut mate-info in liceu si tot au renuntat la facultatea asta(probabil nu invatau). Daca iti place, mergi inainte cu curaj. Poti sa ceri si sfatul unui profesor de matematica, sunt sigura ca iti va spune cate sanse sa reusesti ai si sa te ajute. Mult succes!

| Gripa a răspuns:

Normal ca poti.