| MarianDeluise a întrebat:

Ce sa fac daca ador Informatica si nu-mi place matematica? laughing
Credeti ca fac fata daca ma bag la un liceu cu profil mate-info?

Sau daca nu fac un liceu cu profil mate-info ma va primi după aceea la facultatea de informaticăă?

10 răspunsuri:
| KnowEverything a răspuns:

Te va primi, dar e imposibil sa nu iti placa matematica si sa iti placa informatica. Pentru a sti informatica, trebuie sa ai cunostinte de matematica.

| MarianDeluise explică (pentru KnowEverything):

Imi place si matematica, dar nu prea o inteleg thinking laughing big grin

Adica mai sus de 8 la scoala nu am trecut ( la matematica ) laughing

| KnowEverything a răspuns (pentru MarianDeluise):

Si ai impresia ca o sa intelegi informatica?
In liceu faci limbajul C++ si ca sa intelegi trebuie sa faci ce faci (daca faci) si la matematica : adica sa lucrezi mult si sa rezolvi multe probleme.
Si de ce iti place informatica?

| albastrica009 a răspuns:

Trebuie sa intri intai in liceu.si dupa ce intri conteaza daca ai facut ore de informatica la clasa, daca ai obtinut premii in domeni, adica o dovada ca te pricepi.te transferat nu e prea greu, trebuie sa ai in clasa a 10-a cand vr sa te transferi media dintr-a 9-a mai mare decat a ultimului copil adica ala cu media cea mai mica.a si daca ei la examen mai putin de 7 mai bine da la alt profil ca n-ai nici o sansa.adica depinde vr la un liceu cu medie peste 8 sau la din astea cu redusi?

| MarianDeluise explică (pentru albastrica009):

Doresc sa intru la licee cu media peste 7, dar nici cu medii de 5 sau 6. Undeva intre 7 si 8 happy

Da, si la mate nu cred ca trec de 7 maine in examen laughing. mai bine intru la alt profil si fac cum zici tu.

| dennixtreme a răspuns (pentru MarianDeluise):

E mai ok sa mai ai niste exercitiu cu materiile de la mate-info pentru ca o sa mai intalnesti chestii de genul si la orice facultate de informatica/calculatoare si, vrei nu vrei, trebuie sa le treci pana la urma. Poti sa programezi bine daca nu iti place materia Matematica, atata timp cat poti sa ai o gandire "matematica", dar e de preferat sa nu-ti iesi din mana 4 ani.

| PentruCaAutomobile a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu, imi place mult programarea, mai ales in C++, deja am facut cateva programe mai mici, si vreau la profilul mate-info dar nu vreau matematica si fizica...

| LeviAckerman a răspuns:

Time to upgrade my Minecraft to online multiplayer status thanks to http://freeminecraft.cc :D

| Popicaaaa a răspuns:

Eu am terminat mate info si tot la fel, iubesc informatica si urasc matematica, daca ai o gandire logica si sti sa deduci anumite chestii nu ar trebui sa fie o problema, informatica mie personal mi se pare cea mai usoara materie de la mate info da trebuie sa o intelegi de la inceput

| elisadragutzica a răspuns:

Asa e treci peste! Mai bine fa si tu pregatire la mate si poate o sa mai intelegi și tu ceva