| anonim_4396 a întrebat:

Daca astazi tatal meu a incercat sa ma sugrume,am urme de la asta, pot scoate certificat medico-legal? Mai departe ce pot face si lui ce i se poate intampla?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Oricum, sa scoti certificat nu strica. Mai departe ar urma pangerea la politie, dar cand stai cu el in casa sa ii faci plangere, cam greu, mai ales daca nu il aresteaza. De fapt, relatia cu un parinte din asta paranoid nu are nici un viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poti dar daca afla, cum au spus si cei de mai jos, o sa te bata si violeze de 3 ori

| Teo29 a răspuns:

Salutare, in primul rand cauta o ruda din partea mamei eventual la care sa stai o perioada. Fiind minora, presupun, discuta cu cine vei sta pentru o perioada sa mergeti impreuna sa faceti o plangere la politie, dar cum zici, e bine daca scoti cat de repede certificat, dar vezi sa nu afle tatal tau ca sa nu iti pui viata in pericol. Daca nu ai solutii de sprijin, nu te descuraja deloc, mergi la Directia pentru protectia copilului si cere sa discuti cu cineva ori, cand scoti certificatul de la spital cere si interventia politie la spital cat si a Directiei Pentru Protectia Copilului.