| AlinaBarbi09 a întrebat:

daca ma mai stiti eu sunt fata se pare cu o problema serioasa din cauza lipsa respectului pe care parintii mi-o aplica in fiecare zi. Daca eu nu pot avea prieteni cea ce ma doare si sufar in fiecare zi.credeti ca daca voi vorbi cu parintii mei macar imi vor cumpara un animalut? nu am avut niciodata iar singurii mei prieteni sunt florile pe care le am in gradina.imi doresc asa de mult un animal.as vrea sa ma intelegea cum sa le pot vorbii? fiind in curand si ziua mea sadsad pentru ca de ziua mea am primit doar dulciuri si am fost foarte fericita macar dulciuri din an in an sa mai primesc sau cu ocazia sarbaorilor.ma multumesc si cu atat. sper sa aveti rabdare sa-mi cititi intrebarea disperata si dureroascrying pentru ca nu ma mai lasa la calculator voi merge acum sa ma apuc de teme puna diseara voi incerca sa mai intru. ALINA

4 răspunsuri:
| BlackVeil a răspuns:

Este destul de greu sa ai grija de un animal,dar in acelasi timp este si folositor,un animalut iti dezvolta simtul responsabilitatii.
on topic: Incearca sa le explici ca simti nevoia de-a avea un "prieten", cineva cu care sa te joci. Cere acest lucru intr-un mod cat mai frumos, fara sa te miorlai (cum fac multi copii cand vor ceva). happy

| LoveIsForFree a răspuns:

Buna,Alina.
Ti'am citit si intrebarea anterioarahappy.E foarte dureros pentru mine sa ascult aceste povesti.Pai.incerca sa le explici pentru ca iti doresti nespus un animalutpuppy dog eyes. Avem rabdare sa-ti citim intrebarea si de asemenea vom incerca sa te ajutam si noi cu niste sfaturiwinking.Te pup:*.Si iti doresc mai mult noroc!

| Valisha18 a răspuns:

Sigur ai un prieten adevarat, dar nu-ti dai seama! Si in legatura cu animalutul, e costisitor, iti ocupa timp si e greu de intretinut. Asa am patit si eu! Insa eu sunt alergica la par si pene de animale. Dar totusi, mi-am gasit fericirea alaturi de niste animale pe care multi le considera lipsite de importanta, insa eu le iubesc: melcii. Ii tin intr-o cutie cu gauri mai mari, de plastic transparent( ca sa-i pot vedea, nu de carton, ca pot sa o roada) si le dau zilnic frunze. Cel mai mult le place salata si iti dai seama ca sunt fericiti atunci cand au ochiii( antenele cu un punct negru in varf, cele mai lungi) foarte alungiti. Le spal cutia zilnic, ii pun pe ei intr-o cada si arunc frunzele din cutie ( deoarece au nevoie de hrana proaspata zilnic) iar apoi clatesc cu apa cutia ( ei isi fac nevoile in ea, si de aia trebuie spalata mereu, in fiecare zi) si le pun frunzele noi, pe care le vor manca sau nu azi. Atunci cand vezi ca sunt fericiti, te simti asa impacata ca ai facut ceva bun si ai un sentiment de nedescris.Si daca vrei, pot fi eu prietena ta, pentru ca sunt dornica sa te ajut.

| Gini a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun... cand am citit intrebarea ta ma uimit am simtit un fiorsad... incep sa cred ca exista si astfel de specimene X-( (ma refer la parinti tai, te poti supara dar este parerea mea)
Iti dau un sfat nu ii mai bagi in seama, adica nu vorbesti cu ei orice iti ar spune (daca se comporta violent fizic cu tine roaga-i implorari) Acum depinde, cati ani ai?
Imi pare sincer rau sad sper sa cresti cat mai repede sa te descurci singura in viata.
Daca aveam parinti tai isi blestemau zilele...
Mai asteapta si raspunsuri de la alte persoane poate iei iti vor da sfaturi mai bune.
Sper sa iti cumpere animalutul, iti tin pumnii succes.