| PrisonBreak112 a întrebat:

Hey, nu am cu cine să vorbesc și m-am gândit că poate aici am mai mult loc și am cui să mă destăinui. Ca orice om am probleme de adolescent și nu am cu cine le discuta. Părinții mei nici nu vor să mă asculte deoarece mama are prea mulă treabă zice ea și tata își petrece toată ziua bând cu toți bețivii satului și eu nu am cu cine discuta. Sufăr foarte mult din această cauză și vreau să îmi spuneți ce să fac. E un personaj dintr-un serial....nu pot sa zic numele serialului pe nume Meave. Nu are părinți și ea nu se gândește la moarte dar ea fumează. Mă întreb oare dacă mă apuc de fumat mi se mai alină durerea? Durere mai mare ca atunci când nu ai cu cine să discuți nu e mai mare. Cei care fumați vi se alină durerea pe care o aveți când fumați... măcar pentru câteva minute sau pentru o oră. Mulțumesc

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Iti alina durerea pe dracu'
Cine esti tu si cine e Maeve din "Sex education"? 0 corelatie.

Inainte sa faci vreo prostie, asigura-te ca primesti ajutor de la niste persoane COMPETENTE cum ar fi Telefonul copilului, nu TPU.
http://www.telefonulcopilului.ro/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu te apuca de fumat. Ti-o spune un fost fumator inrait. Nu alina nici o durere. Cauta sa iti faci un prieten, o prietena cu care sa discuti problemele tale. Pana atunci participa la discutii pe retele de sociaizare. Iti poti forma un grup de prieteni.
In orice caz, nu te apuca de fumat! Tigarile sunt acum foarte scumpe. Subrezesc sanatataea. Ca sa fumezi trebuie sa iesi din casa, cladire, birou etc.
Sa nu zici ca o sa fumezi doar cateva tigari. Eu am inceput cu 3 tigari pe zi, timp de un an de zile. Apoi am marit ratia la 10 pe zi, un pachet si am ajuns ca lo o petrecere sa fumez si 2-3 pachete in 24 de ore.
M-am lasat cu multa greutate si cu vointa. Multi nu reusesc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Algo098 a răspuns:

Fumatul e un obicei prost si daunator. Iti consuma timpul, banii si te otraveste. Mai bine iti gasesti ceva de facut care sa-ti placa si care sa-ti aduca un folos. Cand esti in scoala, un lucru bun e sa te ocupi mai mult de scoala, ca e mult de invatat si iti va prinde bine in viata.

| Peachdelight a răspuns:

Nu. Fumatul nu alină nici o durere. Este doar un obicei, un viciu extrem de prost pe care mai bine sa nu îl Dobândești. Pe lângă ca sunt extrem de scumpe mai dăunează și sănătății. Despre ce anume dorești sa discuți? Și cu ce probleme te confrunți? Pentru ca orice in viața are o rezolvare. Totul depinde de tine și de dorința de a face ceva in acest sens.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Fumatul nu este solutia. Majoritatea fumeaza doar sa para smecheri. Cat despre discutat ti-am trimis cerere de prietenie daca vrei sa vorbesti cu cineva, nici eu nu prea am cu cine vorbilaughing.

| dm00 a răspuns:

Exista si dureri mai mari, stai linistit. Ar trebui sa iti faci un prieten sau mai multi, dar sa gasesti pe cineva care sa te inteleaga si caruia sa poti sa ii spui orice. Daca nu poti, gaseste sprijin intr o ruda sau daca nici asa nu se poate, incearca sa te rogi si sa vorbesti cu Dumnezeu ca si unui prieten. Chiar ajuta, pentru ca nu e bine sa tii in tine. Sper sa treci peste toate greutatile care te incearca.