| anonim_4396 a întrebat:

Hellău TPU. Am și eu niște probleme în „familie". Sper să aveți răbdare să citiți laughing

Deci să începem așa: Părinții mei sunt divorțați din 2002, iar eu stau cu mama și cu bunica. Eu am 13 ani. Până la 12 ani mama nu mă lăsa să merg singură la școală, motiv pentru care mulți colegi râdeau de mine. Apoi mergeam singură și am început ca prin minune să mă înțeleg mai bine cu toată lumea la școală, dar am început să am note mai mici. Mama nu se supără pe mine din cauza notelor, dar bunica da. Am încheiat clasa a 6-a cu media generală 8.76. În fine să revenim, „problema" este că mama nu mă lasă să merg niciunde singură, de exemplu acum 2 zile a fost ziua unei prietene și a zis că nu mă pot duce..Colegii mei mai merg singuri la mall, câte 7-8, dar pe mine nu mă lasă. Mi-i rușine să recunosc asta, așa că de fiecare dată găsesc scuze, fie că sunt ocupată, fie că trebuie să merg altundeva. Din martie port ochelari de vedere, atunci la școală lumea din nou a râs de mine, făceau mișto că eu sunt urâtă, că mai bine mă sinucid, mă vorbeau pe la spate că sunt ciudată, emo, și în toate felurile. M-am simțit și mă simt foarte prost în această situație, și nici nu mai știu, parcă mi-e rușine de mine. Mi-e rușine să pun poze cu mine pe facebook, din cauză că mă gândesc la ce va spune lumea, am ajuns să-mi fie frică să fiu jignită, am ajuns să cred orice spune oricine. Vreau măcar să fiu puțin mai liberă decât sunt, să mă pot întâlni cu prietenii, să pot face și alte lucruri singură, să fiu mai independentă. Ce credeți că ar fi mai bine să fac? Mă gândesc cu groază că începe școala, și nu în ideea cu învățatul, ci de colegi. Am ajuns să îi urăsc pe aproape toți din clasă de la mine, nici măcar prieteni adevărați n-am, toată lumea se crede prietenă bună cu mine da' mă bârfește de câte ori are ocazia...

Dau fundă răspunsului care mă va ajuta, și mulțumesc că ați pierdut timpul să citiți tot ce am scris mai sus.

20 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
problema exista mai mult la tine, iti e rusine de tine/de colegi etc...de ce? atat timp cat ai 2 ochi/2 picioare/2 maini si un singur cap ca toata lumea, de ce sa iti fie rusine? ca porti ochelari? hai sa fim seriosi, problema este in mintea ta..impuneti punctul de vedere si fii stapana si autoritara pe tine, nu le da satisfactie ca iti pasa si cu tacerea le frigi pielea.
Suparata ca nu esti libertina?
pai orice mama are grija de copilul ei sa nu ajunga de ras in comunitate, face ceva gresit ca are grija ta? cum ai vrea sa fie mami tau? sa te lase sa iti faci de cap? sa vii cu "burtica" mare? eu cred ca atentia ta ar trebui canalizata pe scoala si pe decenta ta. nu tot ce face restul fetelor trebuie sa faci si tu.iar daca vrewi sa fi o fata decenta, asculta de sfaturile mamei ca nu te vor ruina.
daca vrei sa vorbim mai mult, te pot sfatui in privat lasandu-mi id-ul tau.
O zi frumoasa sa aihappy

| yekto a răspuns:

Aveam un colegde servici si mi-am amintit acum de el. avea o vorba care cred ca iti va prinde bine:
" lasa-i sa barfeasca ca au pe cine". asa-i ca avea dreptate si in cazul tau? daca erai de neluat in seama erai ca si invizibila. dar TU ESTI O PERSONALITATE. gandeste-te ca toti cei ce-i vezi la tv ar vrea sa fie barfiti. sunt constient ca la varsta ta deranjeaza mult asta. dar cum gurla lumii n-o poti inchide (cum mai zicea cineva aici) nu poti decat sa profiti. ar fi pacat sa mai suferi din cauza asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, liniste-te.Iti spun si eu, ca persoana trecuta prin viata si la anumita varsta ca si eu prietenii ii pot numara pe degetele de o mana. Unul sau doi si atat.In rest familia imi este alaturi si ma sprijina.
Faptul ca porti ochelari nu ar trebui sa te ingrijoreze, ba chia iti da un aer intelectual.Nu pune la suflet rautatile colegilor, probabil nu te merita.Dar daca crezi ca te afecteza asa mult si daca se poate poti cere transerul la alta clasa/ scoala. Vorbeste cu parintii cu dirigintele si rezolvai cumva situatia. Poate reusesti asfel sa-ti faci prieteni noi.
Si tine minte. Familia iti va fi tot timpul alaturi.Iti vrea doar binele si nu trebuie sa fii suparata.Pe masura ce cresti vei avea mai multa libertate, dar si pretentiile vor creste,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic.Lasa'mi un mesaj cu ID'ul tau de mess sau scrie'l aici!

| Trrranquila a răspuns (pentru anonim_4396):

Diiana.dyuu

| anonim_4396 explică (pentru Trrranquila):

Ramai pe fir! Iti dau add

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda. am aproape aceeasi problema ca a ta.
Nu mai pune totul pe suflet, ignora ceea ce-ti zic ei despre tine, tu esti mai presus decat ei.
Prietenii adevarati te accepta asa cum esti!
Bafta!

| gingergirl1 a răspuns:

Mdaa...ai dreptate! Stiu cum e lumea din ziua de azi:in fata iti sunt prieteni pe la spate te vorbesc in toate felurile(sunt patita) Recunosc, am o prietena adevarata(stiu am avut si o problema recenta cu ea, dar am discutat, am lamurit niste treburi si ma rog...noroc cu ea ca nu e asa de orgolioasa ca si mine laughing
Cat despre colegii tai, ti-as putea zice sa nu te mai intereseze ce zice lumea despre tine! Stiu ca e greu sa "inghiti"tot ce zice lumea, dar incearca sa nu ii mai bagi in seama ca sunt rai.
Cat despre mama ta, observ ca vrea sa te protejeze dar discuta cu ea, spune-i ca vrei sa ai si tu timp pentru tine si ca poate avea incredere in tine! happy

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Discuta cu mama ta sau/si cu bunica ta.
Imi inchipui ca ai facut asta, dar insista si da-le arumente cum ca: esti mai mare; daca colegii tai pot, tu de ce nu ai putea; etc.
Incearca sa iti maresti notele. Asta te va ajuta sa le convingi mai usor.

Nu trebuie sa-ti pese de ceea ce cred colegi tai.
Eu port ochelari din clasa a 2-a si nu iti doresc sa treci prin ce am trecut eu (inca sunt traumatizat de unele din experientele mele).
Oricum, fiecare cu parerea lui.
Pe tine, trebuie sa "te doara in cot" de parerea altor persoane. Cu timpul o sa treaca si "rautatea" si "gura" lumii. E important sa nu-ti pierzi increderea in tine si sa nu ajungi sa te complexezy.

O sa-ti povestesc putin din viata mea...sa intelegi ca nu ai motive sa iti pierzi increderea in tine din cauza unor "dobitoci".

Port ochelari din clasa a 2-a si sa zicem ca-s un om, putin "iesit din tipar". Am undeva la 1, 95 (cam asa) si mereu am fost inalt...asa ca am auzit la porecle si la glume proaste...
Unde mai pui ca nu am fost in generala un om foarte "bataios", ci din contra, un om calm, linistit, mereu la locul lui, care i-a lasat pe altii sa-si bata joc de el.
Problema, e ca eu am pus la suflet si am ajuns sa fiu complexat de propria mea persoana. De unde au iesit cateva depresii, un mare handicap la capitolurile incredere in sine si capacitatea de a socializa.

Am terminat generala, am ajuns la liceu si am cunoscut niste oameni miunati care chiar m-au ajutat sa ies din cochilie. Cu trecerea timpului, am inceput sa capat incredere in mine si sa reinvat sa socializez.

Morala: Sa nu iti pese de ceea ce cred altii. Importanta e doar parerea ta despre tine, care trebuie sa fie una buna. Cei care te plac, te plac asa cum esti.

Daca te barfesc si fac misto de tine, nu iti sunt prieteni.
Asa e varsta, ai tendinta de a-i judeca pe altii in speranta ca tu sa fii vazut normal.
Nu pune la suflet, ceea ce zic altii.

Bafta in problema cu mama si bunica ta!

P.S. Ele doar isi fac griji, pentru tine.
P.S.S. Stiu ca ma intind mai mult decat o zi de post, dar: Fruntea sus si fii madra de tine indiferent cum arati si ce "mici defecte" ai avea. (cu totii avem defecte si sa porti ochelari nu e un defect. Am observat ca e un trand)

| NeymarJr11 a răspuns:

Pai sa incepem cu inceputu, bravo pentru media 8, 67 tongue e frumoasa tine-o tot asa. Faza cu prieteni, incearca si tu sa faci ce fac ei, iesi in parc, oras, la 1 film cu ei, incearca sa te aproprii de un potential prieten, sa te integreze si pe tine in grupu lor. Daca nici asa nu merge, incearca tu sa te integrezi cu prieteni de la scoala, colegi. S-au cauta alta gasca, alti prieteni nu doar cei de la scoala, presupun ca in oras/sat exista o multime de copii care nu sunt chiar asa de rai precum crezi tu. Intr-adevar sunt si prieteni dupa interes falsi dar daca ai noroc sa gasesti si prieteni adevarati sa fie langa tine si la bine si la greu tongue.

PS : Vorbeste cu mama ta sa te lase si pe tine, sa iesi cu prieteni tai prin parc, oras sa te lase pana la o ora accesibila tongue la anii tai 13 as prefera ora 23 maxim happy pentru fete e periculostongue

| OMEGALIN a răspuns:

Chiar nu trebuie sa iti pese de ce crede lumea,ei nu au trecut prin ce ai trecut si tu,ei te batjocoresc pentru ca nu au nimic mai bun de facut,fii tare si ignora tot ce spun happy
Nu trebuie sa iti fie rusine cu mama ta,pana la urma,ea e cea care ti-a dat viata,lasa-i pe ei sa comenteze,conteaza ca tu sa te simti bine, fa-ti viata cum iti place si nu ii lasa pe altii sa te supere
Prieteni, mai bine deloc decat falsi, crede-ma...
E o lume dura cea in care traim, dar trebuie sa zambim...big grin

| Dlkee a răspuns:

Fiecare e frumos in felul lui, unii sunt mai putin frumosi, altii frumosi.
D-asta s-a inventat proverbul :"Cine te place, te place asa cum esti! " :* Succes! Nu-ti face griji, esti frumoasa asa cum esti. Nu te schimba doar pentru ca asa vor altii.winking

| SparkleO a răspuns:

Salut.

Vad ca nu sunt singurul de care rade lumea. si eu, la varsta ta eram considerat "o fetita", dar n-am pus la suflet nimic. Cand cineva se lua de mine, zambeam ma uitam in ochii lui (si eu am ochelari) si treceam pe alaturi.

Ce am m-ai facut?

O duzina de prieteni din toate colturile Romaniei, care m-au ajutat. Putea zice oricine orice, nu ma impresionau. Incepeam sa realizez ca traiam intre niste incuiati, ale caror orizonturi se limitau la manele, bautura si femei goale.

Am primit si eu sfatul asta. Ai incredere in tine, urmeaza-ti idealurile. Fixeaza-ti un tel si fa tot posibilul sa nu te abati de la el. Crede-ma, nu vei mai cauta prieteni, te vor cauta ei pe tine.

Lasa-i sa rada. Cu atat raman.

| BeHappyAndSmile a răspuns:

In legatura cu mama ta spune-i ca vrei putina libertate ca ea la varsta ta avea, ii ceri o sansa sa aiba incredere in tine pana la urma e mama ta si daca nici ea nu are incredere in tine... daca tu ai in ea ar trebui sa aiba si ea.Amici o sa ai multi dar prieteni adevarati ii gasesti foarte greu, poate prieten adevarat iti poate fi o persoana careia nici nu i-ai oferit sansa de a vorbi cu tine asa ca fi sociabila incearca sa vorbesti cu toata lumea. Cu ochelarii, sunt sigura ca nu iti sta atat de ingrozitor pana la urma e un accesoriu, nu ca as fi in masura sa vorbesclaughing si eu am si nu ii suport dar poartai acum ca dupa o sa ii porti in liceu ca mine si acum mi-as fi dorit sa ii port in generala ca nu mai aveam probleme, daca totusi te deranjeaza atat de tare si ai miopie poartai doar in ore.Cu colegii...pai incepe un nou an deci te poti schimba desi eu zic sa nu o faci ca nu merita sa te schimbi pentru niste persoane care nu iti sunt prietene. Dar totusi sa iti spun cum o poti face, gandeste-te ca esti o actritalaughing joaca putin teatru la inceput fi genul ala care il vor ei ca sa vada ca esti de treaba, fi putin mai rebela cand esti cu ei. Macar in primele zile si dupa le va place stilul tau. Cred ca problema este ca ei nu ti-au oferit o sansa dar asa o poti avea.Alte sfaturi sa iti ofer, pai nu pleca capul niciodata daca te uiti in pamant isi vor da seama ca iti e "frica ". Stai cu capul sus si zambeste, daca fac misto de tine lasa-i tu stii cine esti, astfel de persoane nu merita da nu te intelegi cu cineva tu zi " da da" dar in interiorul tau sti parerea ta despre acea persoana, asta ca sa nu iti creezi dusmani. Sper sa te fi ajutat. Bafta si nu te mai invinovati, prin ce treci tu acum te face o persoana mai puternica.Te pup:*

| LittleAnca a răspuns:

Heyyy. Nu iti face nici o problema in tot ce se spune. Lumea e rea. Nu trebuie sa pui tot la suflet. Si nu te lasa la altii pentru ca daca ei vad ca taci si nu spui nimic din contra ei prin tupeu si te batjocoresc mai mult. Inchide-le gura. In privinta cu ochelarii nu te ingrijora. Se spune ca cine poarta ochelari pare mai inteligent si nu pare caci e. Iar daca mama ta nu te lasa sa mergi peste tot cu prietenii asta nu inseamna ca e o mama rea. Inseamna ca iti vrea binele nu raul. Nu vrea sa ajungi o rebela ca toti si sa nu iti mai pese de nimic. In legatura cu notele asta e treaba ta ce faci dar eu mai bine zic sa inveti pentru ca tu nu iti dai seama ce se intampla acum dar mai incolo o sa regreti daca nu inveti. Daca ai scoala si note bune ai tot ce iti doresti. Si vezi ca acum fara o diploma sau fara bacul luat sau fara facultate nu o sa te angajeze nimeni. Tu acum nu iti dai seama ca iesi mica dar mai incolo o sa vezi ce rau e fara scoala si note bune.
Altceva nu mai am de spus decat sa fi tu insuti si sa nu iti mai pese de ce zice lumea rea. Si asculta-ti mama pentru ca ea iti vrea doar binele si te iubeste. Ai grija de tine. Te pup. Sper ca te-am ajutat cu ceva. Funda?

| Trrranquila a răspuns:

Mulțumesc de răspunsuri :* Nu pot să dau fundă, pentru că toate m-au ajutat într-u n fel sau altul. vă mulțimesc :*

| KendyforAll a răspuns:

Iti sugerez sa nu fortezi ideea, adica sa te rogi de mama ta intr-una sa te lase fiindca rapunsul ei =>nu.eu propun sa ii castigi increderea, sincera sa fiu si eu am slabit mult la note, anul asta am avut 8.50, si este grav.dar in fine, trebuie sa te concentrezi pe invatat si sa ii demonstrezi ca esti ``de baza``. Bafta!

| ștefiiiiiiiiiiii a răspuns:

Buna! happy Pe tine te deranjeaza faptul ca, colegii tai de scoala zic de tine lucruri oribile? Nu ar trebui sa te simti amenintata de ei. Tu te simti bine in corpul tau iar faptul ca porti ochelari este pentru ca ai nevoie de ei. Nu trebuie sa ii asculti pe ei. Nimeni nu zice ca nu poti si sa comentezi sa le zici parerea ta, ca te deranjeaza ce zic ei. Ca nu este treaba lor! Iar faptul ca mama ta nu te lasa sa te duci cu "prietenii" in oras singura este pentru simplu fappt ca ea te protejeaza sunt multe fete la varsta ta care au fost violate! Si de ce sa te duci cu "prietenii" tai in oras cand poti sa faci un sport de performanta sau sa te duci intr-un parc cu Bunica ta sau mama ta sa discutati sa le spui ce te deranjeaza cu adevarat. sunt sigura ca te va intelege si iti va da un pic drumul! Probabil mamei tale ii este frica sa te piarda pe tina ca si pe tatal tau! Dar tu trebuie sa te gandesti ca : Mama ta si bunica ta iti vrea binele si ca parerea prietenilor nu este importanta este important ce crezi tu despre tine si ca te simti bine in pielea ta! Sper ca te-am ajutat! Vorbeste cu mama ta, te va intelege!

| RoXynuta a răspuns:

FELICITARI! Ai ajuns foarte importanta pentru unii de te barfesc! Nu trebuie sa iti pese ce spun unii si altii, ei spun asta doar ca sa isi ascuda ei defectele, peste tot o sa fie astfel de indivizi, dar eu in locul tau le-as spune ca si au defecte, le-as rade in fata si as pleca.Nu trebuie sa fi suparata! Capu' sus!winking

| crazylove25 a răspuns:

Stii vorba aia :gura lumii nu o astupa nici pamantul. Intotdeuna vor exista barfe legate de oricine si orice. Cand eram mai mica recunosc eram plinuta si din cauza asta multi copii radeau de mine sau de faptul ca purtam ochelari de vedere. Pana cand m-am saturat ( recunosc eu nu aveam cui sa ma descarc) si mi-am propus sa ma schimb (asta intamplandu-se in vacanta de vara) si m-am schimbat definitiv (comportament, limbaj, atitudine, haine, look si GREUTATEA) iar la scoala nu mai eram eleva care ii ajuta pe toti si nimeni pe ea, cei care ma criticau primeau raspunsuri si asa le inchideam gura la toti. Te sfatuiesc sa nu asculti ce zic toti cretinii Fii tu insuti iar in legatura cu mai mult libertate... mama ta vrea doar sa te protejeze eu zic sa nu iti fie rusine ca te duce si aduce ea de la scoala dupa un timp tu vrei vrea sa mai faca asta impreuna cu tine PRETUIESTE-O AI DOAR O SINGURA MAMA!