| AcsSerban a întrebat:

Care sunt intrebarile la functiile sintactice de la verb la moduri personale si nepersonale?

5 răspunsuri:
| Mareacluj a răspuns:

A.verbele la modurile personale, indiferent de timp, au functia de predicat. Daca acestea pot forma singure predicatul atunci se mai numesc vb.predicative si au f.de predicat verbal.
Uneori impreuna cu alte parti de vb.cu functie de nume predicativ formeaza predicatul nominal si in aceste cazuri se numesc vb.copulative. Alteori se numesc auxiliare si intra in compunarea unui mod sau timp. Ex. Eu am venit. "am venit" este un predicat verbal format din verbul "a veni" la modul participiu si "am" auxiliar provenit din verbul "a avea".
b. verbele la moduri nepersonale (gerunziu, supin, participiu, infinitiv) nu pot avea niciodata functia de predicat, de asta se si numesc vb.nepredicative. pot avea urmatoarele functii:
1.infinitivul:
SUBIECT: A citi este o plăcere
- NUME PREDICATIV: Plăcerea mea este a citi.
- ATRIBUT VERBAL: Am dorinţa de a citi mai mult
- COMPLEMENT DIRECT: Pot citi orice carte.
- COMPLEMENT INDIRECT: Mă gândesc a citi mai mult.
- COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE MOD: A venit fără a citi.
- COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE TIMP: Înainte de a citi lectura şi-a făcut temele

2.supin
SUBIECT: De citit este o plăcere.
- NUME PREDICATIV: Plăcerea mea este de citit multe cărţi.
- ATRIBUT VERBAL: Plăcerea de citit o am din copilărie.
- COMPLEMENT DIRECT: Am de citit trei romane.
- COMPLEMENT INDIRECT: M-am plictisit de citit.

3.gerunziu
SUBIECT: Se aude tunând.
- ATRIBUT VERBAL: Valuri cu creste spumegând se loveau de stânci. (gerunziu neacordat)
- COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE MOD: Dunărea curge mereu suşotind.
- COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE TIMP: „Baiazid, privind la dânsul, îl întreabă cu dispreţ."
- ATRIBUT ADJECTIVAL: Coşurile fumegânde sunt semnul gerului. (gerunziu acordat)
- NUME PREDICAŢIV: Mâinile sincere sunt tremurânde. (gerunziu acordat)

4.participiu
ATRIBIT ADJECTIVAL: M-am oprit în lunca bătută de brumă. (valoare adjectivală)
- NUME PREDICATIV: Copacul din faţa casei este înflorit. (valoare adjectivală)

| Diaconeasa_Teodora_1990 a răspuns (pentru Mareacluj):

Un raspuns foarte complet. Felicitari!

| Popovici_Daria_Irene_1999 a răspuns (pentru Diaconeasa_Teodora_1990):

E copy paste de pa primul site gasit pe google