| sammie a întrebat:

Bună! De când am aflat că prietenii mei se uită la filme horror m-am gândit să încerc să mă uit și eu. De atunci nu prea am mai putut să dorm bine, aveam somnul neliniștit, mă trezeam dintr-o dată și îmi aminteam acele scene din filme și nu puteam să mă mai culc la loc etc. Am încercat să nu mă mai uit la ele dar d-abia acum mi-am dat seama că am prins o obsesie pentru ele și nu pot să stau o zi fără să mă uit la unul măcar. Îmi puteți da sfaturi cum să scap de această obsesie? Și vă rog să nu dați hate.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca e mult spus obsesie. Daca iti plac asa mult dar ai cosmaruri din cauza lor, poti pur si simplu sa te uiti impreuna cu altcineva (mereu pare mai infricosator cand vizionezi singur, insa in doi e mai amuzant), o data pe saptamana, in niciun caz zilnic.Si mie imi plac insa zilnic ar fi exagerat, asa ca prefer cateva pe luna.

Respecta ratingul, sa te uiti la cele potrivite pentru varsta ta si alege un moment al zilei sa le vizionezi, nu seara inainte de culcare.Iti poti chema prietenii, faceti floricele la ceaun si va distrati toti cu un film de groaza.

In caz ca nu functioneaza si tot nu poti dormi, alege alte filme.Somnul e mult mai important pentru sanatatea fizica si psihica decat niste minute de adrenalina la un film stupid cu demoni si alte chestii care nu exista. Ai grija de tine.

2 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Nu te mai uita. Iti fac exact asa de rau cat ai simtit la primul. Chiar daca te obisnuiesti si ajungi sa nu mai reactionezi la ele, unele imagini raman in cap si apoi o sa te miri de ce ai nu stiu de frica pe care nu o aveai inainte, o sa vrei sa scapi de ele si o sa-ti fie greu. Gaseste-ti un hobby dragut, pentru fete, citeste, deseneaza, picteaza, plimba-te pana obosesti si nu iti mai arde de filme, fa treaba prin casa... o perioada pana mai scapi de "dependenta".

| MrNuggets a răspuns:

Daca prietenii tai se arunca de pe bloc, faci si tu la fel? Gandeste cu creierul, toti avem