| AnemonaP a întrebat:

De cateva saptamani imi apar vanatai fara sa ma lovesc.La prima vantaie,m-am gandit ca m-am lovit fara sa stiu, dar zilele urmatoare mi-au aparut pe picioare 3-4 vanatai, unele foarte mari.Imi trec foarte greu.Astazi am observat ca mi-au aparut 3 vantai pe mana. Poate fi o problema cu circulatie sangelui? Funda+vot

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De multe ori echimozele (vânătăile) apar datorită nivelului redus de trombocite.
Să știi că nu ar fi indicat să le tratezi cu indiferență, du-te și fă-ți analizele la sânge. În urma recoltării, afli și numărul de trombocite, vei ști cum stai cu hemoglobina, cu leucocitele etc.
Doar așa poți descoperi cauza neliniștii tale.

| Celcareajuta a răspuns:

Cel mai probabil suferi de o forma de anemie. Iti recomand sa iei un complex de multivitamine (gen Vitamax) si alimentatie variata. Daca mai ai dupa o saptamana problema asta du-te la medicul de familie

| Elvira575 a răspuns:

Apariția "din senin" a vânătăilor nu este o boală în sine, poate fi vorba despre o fragilitate a vaselor de sânge din naștere, poate indica o carență de vitamina C sau de calciu și magneziu sau poate fi efectul secundar al aspirinei în exces, al medicamentelor anticoagulante, dar și al anticoncepționelelor orale.

În principiu, nu trebuie să vă îngrijoratț, dar trebuie să mergeti la un consult medical și să vă faceți niște
teste de sânge.