| absoluthill a întrebat:

Bună! De ceva vreme ma intreb daca eu am o problema. La scoala eu am o prietena f. buna cu care ma inteleg super, dar cand vine vorba si de alte persoane eu sunt ca o fantoma, nimeni nu ma vede, sunt ignorata total, uneori colegii spun catre ea ca eu sunt cobaiul ei… nu inteleg, sunt de treaba cu ei nu le-am facut nici o data nici un rau. Și in general ea mereu ma acopera ca sa zic asa, adica atunci cand e ea prin preajma eu nu exist, ea e mai importanta, si cand vine vb de baieti tot ea e aia care e preferata desi se imbraca jalnic, in sensul ca de la inceputul anului vine cu aceleasi haine care ii sunt mari si atarna pe ea, e dehămată are parul unsuros. Eu mereu am grija sa fiu curata, aranjata si sa ma comport frumos. Imi zice si mie cineva ce are toata lumea cu mine? De ce nu ma suporta nimeni?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu te suporta pentru ca nu esti ca ei, de asta. Nu trebuie sa ii bagi in seama. Doar nu ai vrea sa fii prietena cu niste oameni ca ei, nu?

| MValentin a răspuns:

Okay... aici e putin ai dat dovada ca esti putin misogina, dar sa o luam de la capat.
Încearcă sa te vezi cat de mult poti tu prin ochii lor, așadar poate ai vedea anumiti indici de diferențiere intre voi. De la greutate poate pana la forma sprâncenelor etc, chiar si a comportamentului.
Încearcă sa te faci placuta fiind unică, dar in același timp sa nu iti pese de cata atentie primesc alte persoane din clasa ta.
Ai cum am spus, multa grija sa nu fii misogina chiar cand nu iti dai seama si sa cauti ceva comun cu ai tai colegi dar tu pastrandu te unica, succes =)

| Emma24dsxd a răspuns:

Nu ai nevoie de prieteni cum sunt ceilalti din clasa eu cred ca esti diferita pentru ca ai un comportament mai frumos, esti mai linistita si nu esti barfitoare ca si ei si de aceea te exclud pentru ca nu esti ca ei.Dar nici macar nu ai nevoie! Fii tu insuti si sa nu le mai dai importanta