| JulieWoof a întrebat:

Buna,
De curand am scos o noua poveste,si inca mai scriu la ea.
Ce spuneti,merita continuata?
Scrisul este visul meu,si chiar vreau sa imi urmez visul, dar daca nu am fani care sa aprecieze ceea ce fac nu ar fi mai bine sa ma opresc?
Ma puteti ajuta cu un raspuns? Raspunsul la subiect si cel mai dur primeste funda.
Multumesc de ajutor! Conteaza pentru mine!
http://www.wattpad.com/4227489-cu-un-pas-inainte [aici e povestea]

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ca idee poate fi interesantă.
Ca realizare e modestă. Clișee după filmele americane, cam cretine, cu adolescenți.
Cu destule inadvertențe în text. Doar un exemplu. Dacă eroina locuiește la New York prețurile nu pot fi exprimate în...lei.
Ai multe greșeli de ortografie.
Alăturarea virgulei de conjucția „și" este o mare greșeală.
Excepțiile le constituie construcțiile incidente, explicative, paranteze sau apoziții.
Și mai sînt și altele.
Trebuie să mai citești multă literatură și să-ți revezi cunoștințele de gramatică, ortografie, ortoepie și punctuație.
În viață e bine să te ghidezi după un precept: Nu e suficient să vrei a face ceva, trebuie să și poți, să te pricepi, să ai înclinație către acest ceva.
Să ai idei și calitatea de punere în practică.

| Scliparici a răspuns:

Chiar imi place povestea ta. As vrea tare mult sa continui sa scrii. Sunt curioasa sa o citesc in totalita.
As avea si eu o rugaminte... dupa ce o termini as vrea sa imi spui si mie, vreau mult sa vad cum se termina
Chiar ai talent!
Felicitari

| justitiarul a răspuns:

E fictiune ce ai scris tu?
Ca in poveste iti faci tatal praf iar intr-un alt raspuns il ridici in slavi:"Eu as vrea sa incep : Tatal meu este muncitor, harnic si amuzant. Avem propriul nostru magazin si el mereu rade cu oamenii, este prietenos si daca un om ii cere un cui sau 5 el le da pe gratis. Avem un caine Labus care il iubesc foarte mult si mereu il indrageste si nu uita sa ii dea de mancare in fiecare seara. Daca plecam undeva el se asigura de toate si ii lasa acelui om bani pentru oase. Are ochii albastri, este nascut pe 28 octomrie 1970 si sia ales o sotie perfecta. Tata are un frate. Tata este un om bun care ajuta pe lumea din jurul lui si mai ales pe mine, sora mea si mama. Ne acorda foarte multa atentie. El nu fumeaza, nici mama si nici noi nu vom fumaa.Chiar daca nu ai obosit sper sa apreciezi cat am scriis. funda?:O3 postat la 3 Februarie 2011 21:49"

Referitor la ce ai scris, nu vreau sa te dezamagesc dar seamana mai degraba a jurnal de adolescenta cu crizele specifice varstei.
Daca vrei sa faci o cariera din a scrie, ai mult de munca pentru ca talentul nu te da afara din casa.

| JulieWoof explică (pentru justitiarul):

Nu este fictiune deloc, dar povestea mea nu este viata mea.Este doar o poveste. Descrierea tatalui meu e adevarata.Dar in poveste NU ESTE ACEEASI PERSOANA.