| Evileye6 a întrebat:

De la ceva vreme sunt atat de obosita si nu am chef de nimic, nici sa invat, nici sa citesc, nici sa mananc, nici sa fac sport, nici macar sa ma ridic din pat! Stiu ca pare lene, dar e doar stresul si oboseala de la scoala. Ba nu mananc, ba mananc prea mult si am inceput sa ma ingras si ma simt oribil. In plus, din cauza asta am inceput sa ma tai, nu mai facusem asta de peste o luna, dar am inceput din nou. Doar stresul de la scoala e de vina pentru asta, trebuie sa-mi mentin media peste 9, 50 si simt ca nu mai pot sa ma concentrez sa invat. Ce ar trebui sa fac astfel inca sa ies din starea asta?

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Pentru scoala sa te distrugi in halul asta?
Ai idee cat de nefolositoare e scoala din Romania? Adica, mediile.Seriso acum, ce faci cu mediile? Absolut nimic.Se pun doar la admiterea la liceu.atat.In rest nimic.
Nici nu ar trebui, pentru ca medile sunt influientate in mare parte de profesori.Nu te mai stresa atata cu scoala asta, nu vezi ce sistem de invatamant avem? Ne trezim toti obositi si mergem la scoala cu dorinta de a merge cat mai repede acasa.
Avem vreo 17 materii, din care 4-5 sunt folositoare. Suntem obligati sa invatam ceea ce nu ne pasioneaza.
Ca sa reusesti ar trebui sa te concentrezi doar pe ceea ce iti place, gandeste-te la ceea ce vrei sa devi si cauta solutii pe care sa le folosesti pentru indeplinirea 'visului tau'.
Cat despre starea ta, daca nu e lene maxima (cum e in cazul meu uneori laughing ) atunci trebuie sa ai ceva probleme de sanatate.Du-te la doctor.

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Citisem jumate' și mă gândeam să răspund. Când am terminat de citit tot ce-am vrut să-ți spun e asta: Ești penibilă!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
cred ca, te confrunti cu o depresie majora, viziteaza un psiholog/psihiatru pentru un diagnostic/tratament adecvat tipului tau de problema, si incearca sa iesi in natura pentru a te recreea.
O zi buna.

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

Crede-ma ma mediile nu conteaza decat la intrarea la liceu iar in cazul in care esti la liceu nu te mai ajuta cu nimic eu in gimnaziu invata oarecum de frica dar la liceu am frecato dintra 10 pana inta 12 am luat si bacu care nu e chiar asa de "groaznic" cum se spune sfatul eu e sa incerci sa te relaxezi daca continui in stiulul asta o sa te distrugi singura cu mana ta

| lalamica a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa te relaxezi pana la urma la scoala nu trebuie sa fim toti de 10 nu te incurajez sa nu inveti foarte bine ca vrei sa ai o medie mare dar nu intotdeauna ea reflecta adevarata valoare a omului, iar daca crezi ca liceul la care esti este peste puterile tale nu este o rusine sa te transferi la altul in viata faci alegeri bune si rele trebuie doar sa stii ce vrei sa fi un om sanatos si destept sau sa fi destept si bolnav treaba cu taiatul nu prea o intelg de ce ai face asta pana la urma pe tine te doare nu pe vecinul de ce nu incerci sa iti cauti placeri mai putin dureroase... nu stiu cand iti vine sa te tai sa mergi sa iti tai un mar sau sa spargi niste seminte