| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de multe ori ma consider un ratat din motive cred eu evidente. Nu am prieteni decat vreo 2 dar daca e sa am ceva problema sau in caz de orice, nici unul nu ma ajuta. Sunt timid de fel, mi-e greu sa spun uneori ceea ce cred cu adevarat, nu-mi place de felul cum arat, am 18 ani si sunt pitic si slab..am in jur de 55 kg si de fiecare data cand ii vad pe altii la 18 ani si cand ma uit la mine....ati inteles voi laughing Nu ma gandesc tot timpul la chestiile astea, dar de fiecare data cand se aduce vorba de iesit afara sau chestii de genu, ma gandesc automat la "fazele " astea si ma simt super naspa, ma simt ca un ratat...Ce ar trebui sa fac sa nu mai am ganduri de genul si sa am incredere in mine sa nu-mi mai pese atat de tare? Dau funda

Răspuns Câştigător
| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nu inseamna ca esti un ratat daca nu ai prieteni, oamenii sunt diferiti,ai particularitati care te fac in sine unic, esti o fire timida, dar nu-i nimic in neregula cu asta, toti adolescentii au o problema cu felul cum arata, incearca sa cunosti aspectele mai importante din personalitatea ta, daca incepi sa te gandesti mai bine la cine esti, ce calitati ai, fara sa iti mai impui singur ca esti ratat, nu te ajuta cu nimic sa crezi asta, iti scade mai mult stima si increderea, esti un om bun.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vei avea niciodata prieteni daca stai inchis in casa si iti plangi de asa-zisa uratenie a ta. La cum ai descris,nici eu nu te-as accepta ca prieten. Sa te chem in oras la o bere si tu sa nu vii pentru ca ti-e rusine cu tine. Si eu sunt scund, nu sunt slab, dar mi-as dori sa arat mai matur. Si ma doare undeva despre ce cred altii despre mine. Cui nu ii place fata mea sau cum arat "la corp ", atunci sa se uite in alta parte.

Problema e la tine si traiesti oarecum agatat de exterior, despre ce cred altii despre tine, ce impresie isi face x despre tine...

| trulexul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o rusine, mai degraba e nemultumire si legat de faza cu nepasarea..cum pot sa devin indiferent fata de ce zic altii?