| redtrr1 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o "problema"..Sunt baiat, am 18 ani impliniti recent si nu stiu cum sa explic/ sa ma exprim, dar nu am facut ceva "rau"..pf, nu stiu sa ma exprim dar sper sa intelegeti laughing)) Gen eu am fost si inca sunt timid de mic, gandesc prea mult inainte sa fac ceva, imi pasa prea mult de parerea altora si de asta nu prea am prieteni, mrog, nu am deloc doar 2-3 acolo si alte chestii de genu..asta m-a afectat si inca ma afecteaza uneori in relatiile cu ceilalti, dar nu asta e problema..infine..Bff ul meu ( best friends forever ) e si ea cam la fel, e genu de fata cuminte, adica pana acu vreo luna nu facuse nici ea chestii d astea, "obisnuite" gen fumat samd...vreau sa spun ca de fiecare data cand vad pe strada grupuri de prieteni care pare ca-i cam doare in fund de tot, sau ea cand imi zice ca s-a apucat de fumat si chestii d astea, ma simt naspa cand ma gandesc si ma vad pe mine care nu am facut nimic de genul... sper ca intelegeti ideea, stiu ca nu stiu sa explic dar totusi.ce ar trebui sa fac, gen simt si eu nevoia sa trag o data din tigara ( nu am mai tras niciodata) si mna, nevoia e mare

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ti-o spune un fost fumator: fa pe dracu'n patru si nu pune tigara in gura. In orice, inceputul e greu. Dar odata inceput fumatul este foarte greu de lasat. Eu abia la a treia incercare am putut sa ma las. Se spune ca dupa 7 ani de fumat, "boala" fumatului se cronicizeaza si nicotina nu mai dispare niciodata din sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te apti nu lasa presiunea sociala sa te indemne.

| Elide a răspuns:

Oricât te atrag anturajele astea distrugătoare, tu ai conștiința si poti realiza ca ceea ce faci sau ce vei face nu e bine si te va distruge pe interior.Tu esti cel mai puternic.Eu,de ex puteam sa ajung beată brat la brat alături de prietenele mele ai sa fumez până ma intoxic, dar am stiut ca aceste chestii nu ma pot inrobi si sa devin dependentă de ele.Ar fi foarte bine ca în viața sa nu ai vreo dependența de ceva ca e grav

| unomoarecare7 a răspuns:

Rupe legatura cu acei prieteni. Gandeste-te ca la inceput o sa zici ca " fumez putin" gen 2 tigari pe zi, dar o sa ajungi la 1-2 pe zi. Daca totusi vrei sa fi bine vazut in anturaj apuca-te de sala si o sa fi "respectat" printre ei.