| anonim_4396 a întrebat:

De o lună nu mi-a mai venit menstruația. Nu am întreținut niciodată relații sexuale. De ceva timp simt o ușoară durere în zona ovarelor. Nu mi s-a mai întâmplat să nu îmi vină timp de o lună. Eu cred că ar trebui să mai astept deoarece poate fi o mică dereglare mai ales ca nu am o menstruația chiar atat de regulată. Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Essencest11 a răspuns:

Buna! E foarte posibil sa fie o deregleare, spre exemplu eu am patit sa imi vina pe data de 3 ale lunii ca mai apoi luna viitoare sa vina pe 10-12 si urmatoarea luna dupa asta sa se mute 13-14 si tot asa vreun an de zile pana revenea la 3 ale lunii. Lucruri de genul asta se intampla si e perfect normal, daca nu ai intretinut relatii sexuale nu ai de ce sa te ingrijorezi, usor usor va veni. Daca vrei sa vina mai repede exista metode: o baie fierbinte pentru a facilita circulatia sangvina, bauturi calde in general, sport etc. In general e vorba de activitati care sa-ti mareasca tensiunea, asta va ajuta menstruatia sa porneasca mai repede.
Totusi daca te dor ovarele exista o doua optiune a unui gheac de sange care blocheaza, sau o infectie, in cazul in care este nevoie vizita la un medic. Nimic ingrijorator, se poate intampla sa racesti in zonele intime destul de des, lucru pentru care se dau antibiotice, dar nu inainte sa mergi la medic.
Recomandarea mea sunt cateva bai calde si un pic de asteptat, fereste-te de frig si de a te aseza direct pe locuri reci (piatra, banci), vezi daca iti vine in 3-4 zile in conditile astea si daca nu iar durerea persista, mergi la medic pentru ca e posibil sa fie o raceala sau infectie.

| amenintareamaimutei a răspuns (pentru Essencest11):

Mulțumesc mult pentru sfaturi! Voi incerca sa fac toate aceste lucruri