| Gogoasacugem a întrebat:

Hei. Luna trecuta nu mi-a venit menstruatia si conform calendarului, azi ar fi trebuit sa imi vina luna asta, dar nimic. Am observat doar niste secretii galbui si o usoara si vaga durere in zona ovarelor. Ce-i cu acele secretii galbui? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau si mai ales in situatia existenta se poate presupune ca ciclului tau menstrual este de tipul neregulat sau chiar dereglat. In astfel de situatii folosirea calendarului menstrual existent pe telefon, este cu totul inutila si lipsita de sens fiindca ofera date si informatii care uneori pot fi 100% corecte dar din nefericire, in astfel de situatii, de obicei sunt 100% ERONATE, FALSE, INCORECTE. In situatia ta este indicat si recomandat sa te prezinti la o consultatie ginecologica care este mai mult decat necesara, este obligatorie si binevenita. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate este doar o intarziere de o zi. Asteapta cateva zile si vezi.
Nu ai zis nimic insa de ultimul contact sexual. Pe langa asta, acele secretii pot indica si o oarecare infectie. Daca intr-o zi, doua, nu vine... mergi la un control.

| Gogoasacugem explică (pentru DoarBogdan):

Nu am avut un contact sexual cu penetrare, a fost un petting in luna august. In septembrie mi-a venit menstruatia normal, la timp, a durat 6 zile, iar in luna urmatoare am fost racita, am urmat 10 zile de tratament cu antibiotic si m-am gandit ca intarzierea poate avea loc din cauza tratamentului.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Gogoasacugem):

Atunci presupun ca asta ar trebui sa fie, legat de intarziere. La partea de sarcina... daca ai spus ca nu a avut loc penetrarea, nu ai de ce sa iti faci griji.

| ancaval a răspuns:

Mergi la medic.
Ești asigurată? Cu bilet de trimitere, de la medicul de familie, către endocrinologie, faci analize gratuite. Dacă e greu și să faci analize gratuite....atunci mergem noi în locul tău.
Nu sta așa, noi nu te putem ajuta.