| pitikaaaa a întrebat:

deci am o intrebare mai nu stiu cum sa va zic mai diferita decat pana acumwinkingasa deci cum spuneam sa incepem:Acum cateva zile asa zisa mea "BFF" a iesit cu niste fete afara(pana acum totu` e ok), ee cat erau ele afara a inceput ploaia, tipa vine suna la mine la interfon si ma roaga sa ii deschid usa, eu ii deschid. Tipa ma suna si imi zice:" fata hai coboara si uh ca sunt jos la tine", eu zic "ok". Bun cobor, stau putin cu fetele, intre timp ele pleaca(ploaia nu se oprise). Si fiind"cea mai buna prietena" i-am zis sa vina la mine pana se opreste ploaia. Fata vine stam, dupa 10-20 min ploaia se opreste, fata pleaca iar inainte sa plece ma roaga sa cobor cu ea pana jos ca ii e frica(Bun cobor cu ea, pana aici iar e bine). Asa ies din casa incui usa, coboram, ies cu ea in fata blokului si ma intreaba "fta hai cu mine pana mai inkolo ca nu vreau sa merg singura" si eu i-am zis"nu pot fiindca l-am lasat pe Nero singur(Nero fiindca cainele)"; tipa pleaca eu urc, intru pe mess, intre timp ajunge si tipa casa intra si ea pe mess. Yo ii zic "Buna cf?" la care ea"Buna bine uh?"fac eu "bine". mai trec vreo 5 min iese soarele afara incepe sa se usuce, fata iese de pe mess. O sun si o intreb"cf nu iesi pe afara ca a iesit soarele si a inceput sa se usuce", la care imi face ea"nu scuze nu am chef. mi-e lene si nici nu ma mai lasa"si eu i-am zis"ok daca e sa te razgandeti sa ma suni"(P. S:i-am zis daca se razgandeste fiindca tipa a mai facut o data la fel adica mi-a zis nu nu ies si a iesit). Trec 2-3 ore si o vad la mine in fata blocului cu fetele respective(cu care venise la mine in bloc). Eee tipa a dus fetele in locu` nostru(adica eu cu ea aveam un loc unde stateam de obicei.numai noi 2 stiam de el deoarece erau foarte multi pomi si nu e vedea). M-a deranjat asta si faptul` ca ea a iesit afara fara sa ma sune (tinand cont ca eram "BFF") si fara sa ma cheme dupa ce m-a vazut la geam.
Bun acum si intrebarile mele:1)De ce a facut asta? De ce a iesit afara fara sa ma cheme si pe minecrying? cu ce i-am gresit?(ca am chemat-o la mine in casa, pana s-a oprit ploaia?)
2)Cum as putea sa ma impac cu ea... e a fost si va fi cea mai buna prietena a mea, sufar foarte mult plang in fiecare zi si noaptecrying nu mai pot nu mai manac arat oribil (practic sunt distrusa total)crying.
astpt cat mai multe sfaturii si ideii pentru ai cere scuze.
P. S:nu i-am cerut in viata mea scuze in schimb am incercat sa ne impacam si sa rezolvam mereu probleme si am incercat si acumwinkingdar nimic
HELLLLPPPPPcrying

Răspuns Câştigător
| Madalina1455684 a răspuns:

Nu pot sa numar pe degete de cate ori mi s-a intamplat si mie asacrying. Trist dar adevarat. Din toate aceste chestii sti ce am invatat? Ca un prieten vine acum si peste 10 minute pleaca si iti tranteste usa in nas.Deci sa nu numesti niciodata o persoana "BFF" si in afara de Dumnezeu si proprii tai parinti sa nu m-ai ai incredere in absolut nimeni. Ce poti sa ii faci. Daca tu o sa ii ceri scuze o sa te ia de fraiera. Uite la asta ea nu mi-a gresit cu nimic si tot ea imi crere scuze.Deci mai bine las-o balta.Cauta alta.Asta te-a considerat de unica folosinta. Vorbesc srios acum. E ca si cum ai avea un iubit.Acum iti spune ca te iubeste si peste 10 minute se pupa cu alta. E o chestie care tine de bunul simt.Inseamna ca tipa respectiva e o nesimtita. Dar stai linistita ca o sa se intoarca roata la 180 grade[in favoarea ta], asa mi s-a intamplat si miewinking. Iar acum imi pare bine ca pot sa le oftic pe acele persoane care mi-au facut acest gest.

| i0oOoOo0 a răspuns (pentru Madalina1455684):

Fițiar dumnezeu să îți fie. Învață să îți porți singura de grija. Repede dumnezeu. O entitate care doar îți provoaca o anumită senzație, atât. Când o să deschideți ochii?

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eşti prea emotivă, încearcă să fii mai indiferentă adică înţeleg că e prietena ta, dar gândeşte-te că din moment ce a ieşit prima oară şi pe tine nu te-a chemat a doua dată la fel, atunci poate ar trebui să reflectezi asupra unui lucru. Probabil numai vrea să fie prietenă aşa de bună cu tine şi atitudinea ei arată asta.
1) Nu cred că ai greşit cu nimic, dar din câte se pare eşti dependentă de ea şi ei pare a nu-i plăcea lucru' asta.
2) Dacă vrei vorbeşte cu ea şi discută clar, întreab-o de ce nu a vrut să vină cu tine afară şi cu alea a mers, dar direct. În locul tău nu aş mai aborda-o, aş aştepta ca ea să mă caute, dar fiecare cu caracterul ei. Nu trebuie să te consumi atât de la o simplă chestie. Dacă aşa ai să reacţionezi acum, atunci când te va părăsi să spunem iubitul cum vei face? Fi tare şi zâmbeşte! Te descurci tu! Baftă!

| Emena a răspuns:

Daca sunteti prietene nu inseamna ca trebuie sa fiti mereu impreuna. poate vroia si ea alte prietene. poti sa o intrebi pe mess de ce a facut asta.scuze? nu ai de ce sa iti ceri scuze.deoarece ea a zis ca iese cu dupa ai vazut-o cu altele. ti-am zis.intreab`o de ce a facut asta.si ca nu trebuia sa le arate si fetelor locul.deoarece era al vostru

| lolly_3072 a răspuns:

Pai ea si face asa pentru ca stie ca u nu poti fi suprata pe ea...se vede ca nu tine la u.supara-te si u pe ea, sa vedem o sa faca ca tine?

| simf a răspuns:

Uffff, atitudinea ei numai de cea mai buna prietena nu e...
deschide o discutie cu ea fata in fata. n-o acuza de nimic (adica nu-i zici: "ai iesit cu tipele si mie mi-ai spus ca nu te lasa ai tai", ii spui "nu m-am simtit deloc bine cand mie mi-ai spus ca nu te lasa afara si apoi te-am vazut..."
incerci sa comunicati, pe de-o parte sa afli de ce se poarta asa, sigur ceva nu-i (mai) place la tine (e posibil sa fie la mijloc si "vorbe" binevoitoare), pe de alta - sa scapi de acel "de ce?" care acum te innebuneste, sa poti scapa de emotiile acumulate spunand cinstit ce nu-ti convine.
nu uita, tonul face muzica, ai grija sa nu fii rea in exprimare, dar nici supusa. fii deschisa si cu sufletul pe tava, fara a-i da motive sa te raneasca. bafta!

| Nimic special a răspuns:

Cred ca s-a plictisit de tine. Ar trebuii sa o eviti un timp, pana se mai linistesc apele e destul de naspa ca cea mai buna prietena sa-ti faca asta. Dar si u ai gresit ptc lasi prea mult de la tine, si din cate observ ea nu prea lasa.
Trebuie sa dicutii cu ea serios.happy Succes!

| ale a răspuns:

Decat sa iti pui atatea intrebari cel mai bine ar fi sa o intrebi direct pe prietena ta de ce a iesit fara tine, motivele ar putea fi diverse: poate s-a razgandit intre timp sau au lasat-o ai ei sa iasa, poate a uitat sa te sune sau nu a vrut sa te superi ca a iesit si cu celelalte fete si de aia a evitat sa te sune.Doar ea stie, am si eu o prietena care facea asa, ne-am certat dar apoi am vorbit si i-am spus ca tin mult la prietenia noastra si am rezolvat totulhappyAr trebui sa faci si tu la fel, sa vorbesti cu ea sa ii zici ce importanta e pentru tine si ca te-a deranjat gestul ei.Nu are rost sa te autodistrugi sunt sigura ca va intelege si tine la tine daca sunteti prietene de mult timp.

| claudica a răspuns:

Pai fix asa am patit si eu cu cea mai buna prietena a mea de multe ori imi zicea ca nu are chef sa iasa cu mine si iesea cu altcineva de fiecare data i-am zis ce ma deranjeaza si eam impacat dupa lungi certuri dar acum s-a rupt de tot legatura dintre noi si cred ca asa e cel mai bine sfatul meu e sa ii arati ca nu iti pasa sa iesi si tu cu altcineva si cand va vedea ca poti sa ii zici si tu pa cum iti zice si ea se va intoarce la tine. sper ca te-am ajutat>big grin

| Cristina_5086 a răspuns:

Ea vrea sa fie mai populara si sa aiba multe prietene pe tine te da la o parte pentru ca stie ca la tine se poate intoarce oricand pentru ca tu tii la ea si nu ii intorci spate... las`o ca o sa-si dea ea seama ca alea nu-s prietene cu adevarat si o sa se intoarca la tine...eu daca as fii in locul tau m-as purta la fel cu ea sa vad daca ii place dar tu nu trebuie sa faci la fel ca mine. nu stiu ce sati mai spun faci cum vrei

P. S: nu meita sa plangi pentru nimeni iar cei care merita sa plangi pentru ei nu te vor face niciodata sa plangi!

nu mai pune atat la suflet sad
o sa-si deea ea seama ca a gresit si ii va parea rau dar sa speram ca nu va fi prea tarziu.

si merita sa nu mai mananci nu ii un capat de lume lasa ca trece si asta stai linistita kiss

| deutza_3149 a răspuns:

Din cate ai povestit nu mi se pare ca ai gresit tu si nu cred ca tu esti cea care ar trebui sasi ceara scuze. Vorbeste cu ea intreab-o de ce e suparata pe tine si incearca sa fii tare daca se comporta asa cu tine fara motiv inseamna ca nu tie atatde buna prietena

| :*DyYa:*LoOl:* a răspuns:

Buna...am avut si eu o situatie ceva asemanatoate...in primul rand Nu merita sa plangi pentru nimeni! Iar cel care merita, nu te va face sa plangi! in al doilea rand
O prietenie care ia sfarsit n-a existat de fapt.
si in al treilea rand Prietenii vin si pleaca, dar pe cei adevarati ii pastrezi toata viata.
deci din asta rezulta ca nu e o prietena adevarata.
ai putea sa-i dai ceva timp in care sa se gandeasca si sa te gandesti mai bine.incercati sa aveti o discutie in care sa va amintiti de clipele frumoase petrecute impreuna. poate are nevoie de ceva timp...fiecare dintre noi avem nevoie uneori sa fim singuri sau sa fim inconjurati de alte persoane.si nu, stai linistita nu din cauza ca ai chemat-o la tine in casa, pana s-a oprit ploaia.
sau poate alta fata i-a zis ceva rau despre tine.(probabil una din fetele acelea) asta s-a intamplat in cazul meu.
si n`ar trebui sa te stresezi atat` e doar o fata o prietena!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai dc sa ii ceti u scuze pentru ca nu esti de vina uh ci ia pentru ca uh te-ai purtat frumos cu ea. iar ia nu a stiut sa aprecieze gestul pe care la-ai facut ai sa vezi ca tot ea o sa vina la uh