| HereToHelp123 a întrebat:

Deci,am un prieten ( nu iubit,amic) de aproximativ o luna.E mai mare decat mine si cu cat am vorbit mai mult mi-am dat seama ca e din ce in ce mai ciudat laughing Cauta o prietena foarte buna,pe viata,careia sa-i spuna orice,sa vorbeasca cu ea intruna(chiar daca are iubit),chestii din astea... ceea ce mie mi se pare ciudat. Acum nu stiu cum sa il indepartez de mine si ce sa-i spun, pentru ca e foarte sentimental. Pareri?

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Poti sa-i spui ca este prea atasat de oameni si ca ai nevoie de un spatiu al tau. Este chiar ciudat sa vorbesti atata cu o prietena care are iubit.
Incearca sa ii explici frumos ca nu esti cea pe care o cauta. Atentie, ai grija cum te exprimi intrucat nu ai vrea sa inteleaga altceva.Este un pic ciudatel tipul si nu prea ai cum sa-ti dai seama cum o sa reactioneze. Spune-i frumos ca tu nu esti cea pe care o cauta.
O sa inteleaga! Daca vrei poti si sa-l ocolesti din cand in cand ca sa vada ca nu mai sunteti atat de apropiati.

| Zaygon a răspuns:

Dude, de cele mai multe ori fac si eu ca si amicul tau. Exteriorizarea asta porneste din anumite cauze de natura psihologica, probabil o deceptie, trauma, etc. Daca vrei detalii, lasa-mi un mesaj. Atat iti zic, daca incerci sa te indepartezi si o faci naspa, o sa interiorizeze si mai mult(lucruri de genuri fac introvertitii care nu mai vor sa fie asa-ca mine de exemplu).

| speedY2 a răspuns:

Ai dat apa la moara cand nu trebuie. nu e nici bine sa il ranesti ( adica nu e frumos) dar nici cu un ciudat sa stai. Greu, pun pariu ca la un momendat devine, pentru tine, o stare de nervozitate pe care cu greu o stapanesti, pentru ca nu mai tace din gura si zice doar lucrui pe care el le stie si tu ca buna prietena ce esti trebuie sa le afirmii mereu la nesfarsit sau sa vb in dudi ca el...