| anonim_4396 a întrebat:

Deci as vrea sa va mai cer o parerebig grin. Deci la mine in clasa era o colega si inca o colega [x si y] care era cam cele mai bune prietene, stateau tot timpul impreuna, in toate pauzele. Iar eu de asemenea ma intelegeam foarte bine cu x. Anul acesta [la inceputul lui] ne-au venit niste colegi noi, pe langa niste fete, care stau in spatele lu x si y. Intr-o pauza una din ele [z] a chemat-o pe x [doar pe x] cu ea in pauza [sa mearga sa vorbeasca cu un baiat de care ii placea lu x], au mers in pauza si de atunci x si-a luat niste fite, adica se crede cea mai tare din scoala, se crede diva si toate astea, dar de fapt e... deci a bagat-o z odata in seama, si de atunci si-a luat-o in cap, o cheama in fiecare pauza pe afara si mai nou stau tot timpul impreuna, cand vine din pauza in care a stat cu z [ea sta tot cu y in banca in spatele meu] ne povesteste ce a zis si ce a facut z, [parca pe noi ne-ar interesaoh go on] si a inceput sa o imite pe z, de exemplu z mananca foarte multe acadele, iar x niciodata nu am vazut-o cu o acadea, de cand umbla cu z numa cu acadelele in gura sta. Si nu e singuru caz cand o imita. Deci ce as putea face sa o "recuperez" pe vechea colega? Caci nu o vreau in niciun caz pe fitioasa care a devenitstraight face, exista vreo modalitate? Fara sa-mi ziceti sa vorbesc cu ea caci daca ii zic incepe sa urle si sa zica ca nu-i adevarat, ca a incercat si y si a asa a facutoh go on. Deci? Ceva idei? Orice sfat e binvenithappy
P. S. nu va apucati sa-mi cersiti funde va rog, dau la cine consider eu ca merita ok?happy. Multumesc de raspunsuri o sa le apreciez:*:*:*love struck

Răspuns Câştigător
| iubitica_2607 a răspuns:

Pai dupa parerea mea ar trebui sa nu o bagi in sama 1 saptamana ea isi da atatea fite pentru ca stie ca z este populara si vrea si ea sa se bage in seama dar stie tot timpul ca se va putea intoarce la voi sai ca nu va ramane singura daca pe z o apuca o fita si nu o mai baga in dupa mine aceasta prietena asta a ta este doar un 'robotel' care face ce spune z si daca o vrei inapoi mai bine incearca maine si vezi ce ce intampla si daca vrei scrimipe privat

fa asa cand ajungi la scoala ia-o pe y in brate si spune-i ce mai faci si chesti din astea iar lu x spune-i doar un simplu buna sau ceau apoi scoate-ti cartile mai stai un pic in banca si apoi ia-o pe y sa va plimbati sau nu stiu sa va distrati si cred ca mai ai si u un prieten sau o prietena (in afara de x) ia-o pe aia si distrativa radeti purtativa normal dar fara sai ii arunci nici o privire apoi in alte pauze sau cand mai aveti liber cheamo de y sa mai stea langa tine la banca si vb mai tare si spune ca ai o problaema poti sa o inventezi si sa ii spui dupa aia ca lu y 'te voi suna dupa ce iesim de la scoala' si atunci x se va simti naspa deoarece nu o suni si pe ea si isi va aminti ce prietene bune erati! Daca vb cu tine sa nu cunva sa nu o bagi in seama sa vorbesti cu ea rece adica daca te intreaba ceva sa fi putin mai ironica si sa ii raspunzi repede fara sa ii explici ceva, dar cu y sa fi calda si draguta!
Poti sa faci asta daca o mai vrei ca prietena daca nu poti sa faci cum a zis RoxX

succes si astept msaju pe privat!

xoxoxo

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

@EVOLUTION z este genul de persoana mai populara, care sta cam cu toate fetele din clasa pe afaraa, are si o prietena care e si vecina ei + ca a fost colega cu ea si in fosta scoala + inca 2 fete tot din aceeasi clasa. Deci n-as prea zice ca e asa "singura" si "parasita". In orice caz multumesc de raspuns, a ajutat in felul lui:*.
P.S. multumesc si celorlalti:d [ma refer la cei care au primit voturi de inteligent si folositor:*]

| Lavynya95 a răspuns:

Eu i'as spune subtil:
"Tu esti unica si nimeni nu te poate inlocui,esti fata faina asa ca nu lasa pe nimeni sa te schimbe! Fi tu insuti si cu asta castigi orice ai vrea sa castigi!"Daca se prinde atunci inseamna ca vrea sa fie incontinuare printre voi.dar daca nu, atunci nu te mai stresa, a intrat prea mult in treaba asta cu fitele!
Sper ca te; am putut ajuta!tongue

| allgamemuziq a răspuns:

Sincer asta se numeste"Gelozie", incearca sa nu o mai bagi in seama un timp sa iti gasesti si tu alta prietena sa va distrati impreuna sa mergeti la un suc (fara ea) si atunci o sa vezi ca ea va simti ca te indepartezi de ea si va veni singura la tine, adica pnm si mie mi s-a intamplat asta si asa am rezolvat, acum suntem iar cei mai buni prietenihappy... oricum nu o mai baga in seama un timp dupa aia vei vedea ca am avut dreptate. hai te pwpacesc:X:*:*:*

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

1. Poate ii placea lui x acadeaua dar nu si-a dat seama pana nu a cunoscut-o pe y.
2. Cred ca te-a afectat cam mult necunoscutele de la mate.
3. Imi place metoda ta cu x, y si z... si daca incep sa o folosesc si eu nu inseamna ca gata sunt o "maimuta" care vrea sa te imite, ci doar poate consider metoda ta mai buna si vreau doar sa o folosesc si eu (oricum in mare parte daca e asa dupa logiga asta atunci toti suntem niste maimute pentru ca in mare parte cam tot ce a fost de inventat s-a cam inventat... acum doar copiem originalul si poate-l mai modificam noi un pic).
In fine.
Ideea e urmatoarea: prietena ta poate era asa dar nu ai vrut sa observi tu asta, si doar avea nevoie de z ca sa-i scoata la iveala adevarata fata.
Daca z e noua atunci a vrut sa isi faca si ea o amica pentru ca nu cunostea pe nimeni si daca s-a intamplat sa pice langa x si y si x sa o bage in seama si sa se inteleaga... de ce nu? Doar nu vroiai sa ramana acolo singura, fara sa isi faca nici o amica.
Prietena ta nu s-a schimbat, ci asa e ea. Daca e sa o accepti asa cum e ea cu adevarat atunci o sa incerci sa faci tot posibilul ca sa iesi si tu cu ele in pauza (sau sa ramai doar tu cu y si gata).
Incearca sa iesi cu ea in pauza si sa te distrezi ci nu sa ajungi sa urasti toate lucrurile diferite care a aparut la ea pentru ca pana la urma ea asa e si nu cred ca o obliga nimeni sa se comporte asa.
Incearca sa le inviti tu in pauza afara sau sa faci faze de genul: vrei sa mergem in pauza pe undeva ca nu prea am chef sa stau in clasa (sau gasesti motive ca sa iesi si tu. pentru ca nu cred ca sunt chiar asa de scorpii incat sa se considere atat de superioare incat sa se considere mult prea bune pentru a sta cu tine.
Eu iti urez bafta.

PS: Iti recomand sa incerci sa te distrezi, sa te relaxezi in pauze, ci nu sa te stresezi ca "uite ce s-a schimbat x". Ori o apreciezi asa cum e (daca iti place cu adevarat) ori gasesti pe cineva cu care o sa-ti faca placere sa stai.

| RoxX_1956 a răspuns:

Eu in locul tau nu as mai vorbi cu ea. Daca nu are coloana vertebrala si e o "maimuta" care imita doar ca sa fie in ton cu noua colega, eu zic ca nu se merita sa mai vorbesti cu ea, decat ocazional.Investeste in prietenii din care ai ce sa castigi.
happy

| adilazar98 a răspuns:

Nu o mai baga in seama! Ai pierdut-o!