| Maria1932 a întrebat:

Deci aseara am invatat la 2 materii timp de 2 ore si am repetat lectiile de mai multe ori si inca nu am retinut nimic. Adica am repetat 2 ore in continuu degeaba si tot nu mi-a intrat nimic in cap. Ce sa fac ca sa imi intre in cap lectia pe care o invat? Si cum sa invat mai repede? Vreau niste sfaturi care chiar functioneaza.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cate mesaje si telefoane ai dat in timpul cat ai invatat?
Nu am tot explicat pe forum ca: atunci cand te apuci de invatat inchizi telefoanele, televiroul, PC-ul, tableta, radioul si tot ce te-ar pute adistrage de la invatat si nu mai esti de acol, pana nu citesti si incerci sa intelegi ce citesti, ca altfel nu retii nimic!

| CosminCD a răspuns:

Salut! In primul rand, nu uita ca fiecare om este inzestrat de Dumnezeu cu creier si cu ratiune. Asa ca tu poti sa inveti si sa stii lectiile foarte bine, dar asta depinde de modul cum o faci. In al doilea rand, renunta a invata mecanic (ca papagalul) - poate ca de asta uiti repede. Incearca sa inveti logic, sa te concentrezi pe ce ai tu de invatat. Inchide netul, tv-ul, muzica, da ignore telefonului si concentreaza-te la lectie. Nu lasa ca gandul sa zboare in alta parte. O sa vezi ca va fi bine. In al treilea rand, daca te ajuta cumva, ia o foaie, un pix si schiteaza-ti ideile lectiei. Unii invata mai bine scriind, altii citind cu voce tare etc. Cauta-ti metoda cea mai folositoare pentru a invata. Sper ca te-am ajutat cumva. Succes!