| elena272 a întrebat:

Buna. Deci, eu in cel mai mare timp sunt singura si incerc sa gasesc mereu cate ceva,sa vad un serial,sa scriu in jurnal,sa ma mai uit pe Youtube,doar sa fac ceva sa nu ma mai gandesc si sa imi aduc aminte ca am o viata plictisitoare,poate tocmai eu as fi plictisitoare. Faza e ca vad asa lucrurile pentru ca nu ma simt bine singura si viata trece pe langa mine. Prieteni nu prea am,mai mult sunt cunostinte pentru ca nici nu ne vorbim asa mult sa ma astez foarte mult de ei,sa fim mai apropiati, ci iesim mai rar la cate un suc ceva. Prieteni n am unde sa imi fac,nu gasesc nicaieri si mai ales daca dau de cateva persoane,sunt superficiale, doar iesim rar si nu se leaga cine stie ce prietenie. Cam asa am fost toata viata. Deci acum va rog sa imi spuneti daca considerati ca problema ar fi la mine ca poate trebuie sa ma bag mai mult in seama si asa sau pur si simplu nu dau de persoane potrivite ca sa ne legam o prietenie si sa nu fie una asa doar ca sa fie, adica superficiala. Astept sfaturile vostre si sper ca ma puteti ajuta deoarece asa a fost cam toata viata mea si deja nu mai suport asta.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia carti si citeste, ca sunt foarte educative si placute!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce varsta ai? Voi presupune ca nu mai mult de 14.In perioada aceasta prietenii ii capeti socializand cat mai des cu putinta, deci e foarte important sa incerci pe cat posibil sa-ti depasesti zona de confort si sa faci diverse activitati.

Mi-e foarte greu sa cred ca nu exista nimic la tine in oras, fie diverse evenimente sau acitivitati precum voluntariat, mai ales acum vara.Alege ceva care te pasioneaza pe tine si apoi vezi daca nu exista grupuri cu acelasi interes.Prietenii ti-i faci cand ai ceva in comun cu acea persoana si vorbind va dati seama ca va place compania reciproca.

Eu am devenit cea mai buna prietena cu colega mea de banca atunci cand am inceput sa ne plangem de profesori. laughing Foarte pueril si specific pe atunci, insa chiar asa am inceput sa vorbim mai mult, apoi am tot schimbat subiecte si abia asteptam sa vina pauza sa tot vorbim.Am continuat apoi sa mergem impreuna o bucata de drum cand ieseam de la scoala si tot asa.In vacantele de vara vorbeam pe messenger la cateva zile.

Stiu ca pare foarte greu acum, insa sa-ti faci prieteni e mai usor decat crezi.Ai incredere in tine. Daca privesti asa din multime suntem 8 miliarde de oameni cat se poate de plictisitori.Insa daca esti sustras/a din multime, afli ca esti placut/a si interesant/a atunci cand vine vorba de anumite aspecte.Concentreaza-te si tu pe acele aspecte.Fiecare are ceva unic/special de impartasit.

| Robert2526 a răspuns:

Cred ca majoritatea dintre noi trecem prin astfel de lucruri. Nu e nimic gresit la tine! De obicei oamenii accepta cu drag prieteniile superficiale, oamenii sunt superficiali si idioti, uite-te la Viorica care ti-a recomandat sa citesti, desi e clar ca tu chiar ai cerut ajutorul, nu o recomandare superficiala din partea unei persoane superficiale.
Esti usor depresiva, depresia asta insa e boala secolului, o sa fim toti din ce in ce mai depresivi!

Ce iti recomand? Nu tine nimic in tine, spune cuiva tot ceea ce simti, vindecarea incepe prin a comunica ceea ce simti. Chiar si expunerea lucrurilor aici cu noi pe acest site te va ajuta. Am vazut si intrebarile anterioare, vorbeste mai mult cu noi, scrie mai mult! Imi este evident ca ai multe de spus iar noua poti sa ne spui, esti la adapostul anonimatului

| Alei1111 a răspuns:

Știu ca e greu sa iti faci prieteni, dar te poti distra si singura. Viata trece pe langa tine pentru ca astepti pentru momentul in care vei avea prieteni. Fericirea nu depinde de ei
Invata sa te simti bine singura. Iesi in natura, iesi la un suc si poate asa vei cunoaste si oameni, dar nu depinde de ei
Daca nu te simți in siguranta sa iesi singura iti poti cumpara ceva de autoaparare
?