| Rebidulce123 a întrebat:

Deci eu sunt in calasa a 7 stiu ca sunt inca un copil si tot restul dar eu deja... ma gandesc la viitor. Dupa clasa a 8 a vai merge la liceu si dupa liceu la facultate si dupa o sa lucrez toata viata. Dar stiu ca toata viata mea va depinde de educatia si de ce stiu sa fac pentru am castiga existenta. Si ma gandeam ca as vrea sa ma si bucur de viata. De exemplu mama mea pleaca in fiecare zi la 7 dimineata si se intoarce la 4 dupa-masa, ea lucreaza la o fabrica de pantof desi ii place foarte mult croitoria. Lucraza acolo de 7 ani si nu mai are timp de lucrurile frumoase
Asa, cu toate astea eu as vrea sa am un loc de munca din care sa am un castig bun adica un salariu bun si din care sa am si timp adica sa nu stau mult timp la lucru sau sa lucrez de acasa.
Mie imi plac :
Robotica
Astronomia
Matematica
Biologia
Tehnologia
Arhelogia( ma refer doar la studiul animalelor preistorice)
Sau sa stau toata ziua intr-un laborator
Stiti cumva cate domeni in care se poate lucra astfel?

Răspuns Câştigător
| Milly88 a răspuns:

Incearca in IT.Se castiga foarte bine si programul poate fi foarte ok.Am colegi care in anumite zile mai lucreaza si de acasa, programul in cursul săptămânii este lejer, totul depinde de firma unde te vei angaja.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu prea stii ce vrei, desii esti clasa a VII-a si acum bate examenul de capacitate la usa.
INcearca sa iei fiecare profil la rand si sa vezi ce ti-ar place sa faci si cat timp vrei sa aloci fiecarei profesii.
Tu nu vrei sa pierzi prea mult timp cu nimic, ca-ti doresti sa ai timp si de altele, ca atare, o faculatte se exclude din plan, ca acolo necesita inca 5 ani de invatat pe rupte, peste cei 12 ani de liceu, timp in care trebuie doar sa inveti, fara sa-ti mai ramana timp de altele. Deci: fara facultate, ca sai timpul pe care-l dioresti.
Dar, daca inveti bine o sa iei BAC-ul si probabil ca vei putea lua un serviciu decent, intr-un magazin ca vanzatoare sau chiar la fabrica lala mama ta, alaturid e ea.
Daca nu inveti bine, nu vei lua BAC-ul si locurile de munca vor fii mult mai rele: vanzator la taraba in piata, la salubritate, la imprastiat brosuri pe strada samd.
Deci, ce vrei tu de fapt?

| Rebidulce123 explică (pentru Violleta2022):

Eu ma refeream după facultate. Nici nu ma gandeam sa renunt la ea. Cu educația și tot ce ține de ea nu ma deranjează timpul.

| missfatadelatara a răspuns:

"sa nu stau mult timp la lucru sau sa lucrez de acasa"..."sa stau toata ziua intr-un laborator"

Adică vrei sa lucrezi puțin, dar îți place sa stai obținut întreaga într-un loc.
Vrei munca acasă, dar în domeniile menționate ai nevoie de locuri potrivite.

| leapșa a răspuns:

Job-urile din domeniul informaticii se vor inmulti pe viitor.
Si acum IT-istii castiga destul de bine- si in Romania si in afara.
Dar! Daca iti place biologia, poate intri la Medicina, iar dupa iti gasesti un job mai unde vrei.

| Rebidulce123 explică (pentru leapșa):

Multumesc
Cred ca in asa ceva voi face (cred)