| Yummi a întrebat:

Bunahappy deci. maine sigur profu de romana ma asculta (sunt in clasa a 6) si nu prea mai stiu cazurile. imi puteti spune `cum sa le aflu mai usor`? (La acuzativ imi dau seama dupa prepozitie si la nominativ cand pun intrebarea `cine` ) asta stiu

2 răspunsuri:
| Moov a răspuns:

Ehh nu-i chiar asa cum zici tu dar pentru clasa a 6a cred ca asa era corect[scuze dar eu nu mai tin minte ca sunt in a 8a]
pai,in nominativ de obicei e subiectul[intrbarea cine] dar poate sa fie si numele predicativ,depinde de prepozitie daca nu are e in nominativ daca are pe cele de acuzativ[de,la,dupa,pentru etc]e in acuziativ daca le are pe cele de genitv e in genitiv [inaintea inapoia deasupra dedesubtul iconjurul inauntrul contra asupra impotriva] si la dativ la fel[potrivit conform contrar gratie multumita datorita aidoma asemena] si la acuzativ de obicei se afla adverbele/complementele, ti-am zis totul depinde de prepozitie iar la dativ raspunde la intrebarea cui si la genitiv cu "a ale ai cui?" de ex dau mingea baiatului e la dativ dar mingea e a baiatului e la genitiv, si cazu vocativ.nu are functie sintactica de obicei sta pe langa un verb la imperativ [gen: Fato, invata! unde fato e in vocativ]. Sper macar ca te-am lamurit.

| MoonLight a răspuns:

Dativ are intotdeauna intrebarea "cui?"
genitiv "a/ai/ale cui?"
Vocativul este cum sa iti explic...un fel de strigare. Stii de verbe la imperativ,nu? Vocativul nu are functie sintactica in majoritatea cazurilor,dar o sa vezi mai tarziu ca poate exista un adjectiv care sta pe langa un substantiv in vocativ, si dupa cum stii, adjectivul se acorda in gen numar si caz cu substantivul.