| Name_3685 a întrebat:

Deci nu ma mai inteleg cu mama delocI don't want to seeSuntem atat de diferite... Ea considera ca sunt prea mik pentru iesit afr dar pentru curatenie nu pentru ca atunci cand imi cere sa fac curat imi spune:"esti dita mai capra, cum sa nu faci curat"Sunt buna numai atunci cadn fac ceva trebuie perin casa, dar daca ii zic ca ies afr nu mai sunt buna, si incepe sa ma intrebare ce faceti coi afr, parca ne am duce sa ne ...nu mai continuisadIeri am zis ca ma duc cu tata la plaja si ea spune ce sa faceti voi la plj, parca ne am duce cine stie unde,(stau in constanta)Deci e atat de dificila.Seara sunt sg care sta pe mess deoarece ceilalti sunt afr si eu stau sg ca proasta cu alte cuvsadStau si pe invisible deaorece imi e teama sa nu am intrebe daca vin afr si eu sa le zic ca nu ca nu ma lasa mama, va dati seama cat d\ e de stanjenitor pentru o fata de 14 ani? in fond ma duc in parc care e la 5-7 min fata de casa measadAm rugat o sa ma lase si pe mine la o prietena de fam care sta la 5 min fata de mine si a zis ca nu ca nu plec nicaieri.rolling eyesSi sa stiti ca invat destul de bine, adica am terminat anul asta cu 9.57,spuneti mi voi, e medie mik?straight facenu stiu ce sa ma mai fac, va rog cat mai multe sfaturi si ps de vorbit cu ea nici nu se pune problema, pentru ca nu ma va intelgesadimi mai vorbeste si cu "fa" si i am zis sa nu mai imi zic asa si a zis ca ce ca ea imi zice cum vrea ea ca ea m a c***tcryingv am zis ca nu stiu ce sa mai fac.ast rasp voastre, care sper sa fie cat mai multehappy

6 răspunsuri:
| xxxXStefanXxxx a răspuns:

Te inteleg foarte bine.

iti recomand din propria experienta sa suni la nr 116111(se numeste telefonul copilului,din rețeaua romtelecom[cred ca si depe cosmote]este gratis)poti sunat oricand ai o problema, ex nu te intelegi cu parintii, te simti singura/neglijata...etc.iti va raspunde cineva si iti va da sfatul perfect, eu am sunat aici de fiecare data cand eram suparat din orice motiv, si ei m-au ajutat sa rzolv problema respectiva...eu stiu de asociatiaasta de la scoala,cand am termiat scoala anul acesta au venit de la asociatie cateva persane si ne-a dat o carticica si ne tot explicat cad putem sa sunat,etc,,,suna si convingete,,, sper ca te-am ajutat si eu, dar si cei de la asociatia telefonul copilului.

am mai sp ca di reteaua romtelecom si cosmote este gratis iar din elte retele detelefonie mobila sau fixa tariful este normal.
iti garantez ca daca suni la acest nr o sa te ajute sa iti rezolvi problema cu mama ta.

funda?

| Name_3685 explică:

Scz pentru greselile de ortografie, dar m am grabit sa nu ma prinda mamabig grin

| lizy12iul a răspuns:

Chiar ca e o specie rara de mama...
pai daca nu te intelegi cu ea si pare sa fie inpotriva ta vb cu tatal tau si spune-i sa vb cu ea si sa te lasa afara cu prietenii
nu trebuie sa o asculti mereu
fai intr-o zii faza asta ii spui direct ca te duci afara si pleci numai stai de gura ei si cand vii daca te ia la intrebari si bla bla bla spune-i ca taicatu te-a lasat si n-are ce sa-ti faca
cand iti spune cu fa si injuraturi si alte chestii spune-i niste vorbe cu indiferenta ca de ex: ce vorbe de mama/ce frumos vorbesti/asa ma educi si te mai intrebi de ce vb urat/daca o sa ma vezi injurand sa stii ca de la tine am invatat
cu chestia cu messu nu mia sta pe invizibli daca sunt cu adevarat prietenii tai o sa te ajute nu o sa rada
poti sa inviti pe prietena ta la tine sa te ia pe afara de obicei are efectlaughing fiindca numai are ce sa zica de fata cu altcineva findca ar cadea naspa
reproseazai chestia asta "dupa ce ca invat te ajut in casa te ascult s.a. nici macar afara cu prietenii nu ma lasi sa ies"
oricum iti spusai cheia acestei probleme este tatal tau, incearca sa te aproprii de el ca sa ii intri la inima daca intelegi ce spun si apoi o sa iti ia apararea si o sa fie bine deci orice iti zice mama ta spune-i tatalui tau spune-i ca te jigneste ca iti vorbeste urat si o sa ia masuriwinking succes si daca mai ai nevoie de sfaturi in legatura cu acest lucru sa-mi spui:*

| bluuuu a răspuns:

Buna. eu am 12 ani. si mama mea e la fel ca a ta. si mie imi sice scumpa mami ce bine ca faci curat si atunci cand vine vorba de mers afara ma face cu**a si va*a. spune ca ce sa fac eu afara. ca ea la varsta mea facea mancare si bla bla bla. cu povestea ca si ea ma c***t pe mine ii la fel ca a ta. tot intra in camera mea imi umbla prin lucruri si zice ca atunci cand o sa o c***c eu pe ea. atunci o sa ii umblu si eu prin lucruri.si deseori ma enerveaza. ca zice ca o sa vad eu ca o sa ajung eu cand o sa fiu mare. ca o sa ma scoata prieteni de prin santuri. e o poveste lunga. dar ma bucur sa gasesc pe cineva cu aceeasi problema. dar sunt multe dati in care se comporta ca o mama normala.si rare ori cand ma lasa afara ca prieteni. ( sper ca raspunsul meu sa te ajute) PWP kiss

| iuo a răspuns:

Din pacate asa este si mama mea.sunt prea posesive, nu ai cum sa le schimbi. poti incerca sa vorbesti cu tatal tau sa ii spui ca mama ta este prea severa cu tine avand in vedere ca este si vacanta...impreuna o puteti convinge ca un copil nu se educa mai bine daca il tii in casa cu forta si interzicandu-i anumite lucruri. Spune-i ca mai tarziu comportamentul ei ar putea afecta relatia dintre voi si te vei indeparta de ea. pentru ca asa a fost si in cazul parintilor meu, m-am indepartat de ei pentru ca imi interzicea aproape orice. si binemerci acum sunt la a 2a facultate, nu am ajuns rau. bafta :* astept raspunsuri

| Livia_7009 a răspuns:

Mama ta procedeaza astfel deoarece orice mama, este ingrijorata pentru siguranta fiicei ei.Mai dai putin timp si daca nu se intampla nimic incearca sa ai explici cat de important este pentru tine sa iesi afara dar si de avea putina libertate.