| anonim_4396 a întrebat:

deci stiti cum sunt anorexicele alea care se tem sa nu se ingrase..eu cred ca am aceeasi problema doar ca invers big grin mi e groaza sa nu slabesc, ma ingrozeste ideea probabil pentru ca mai demult eram slaba si toata lumea imi zicea asta, si ca nu mi sta bine ca trebuie sa ma ingras etc. v am zis, ca anorexicele doar ca exact invers..deci mereu ma vad slaba la picioare fara solduri trasa la fata, cu cearcane, si nu sunt, doar ca mi e groaza sa nu ajung asa, si incep sa ma stresez asa tare cu asta ca nici nu pot sa dorm bine... efectiv am senzatia ca slabesc in fiecare moment...si ca toate astea stressul, agitatia insomina, somnul aiurea ma slabesc si, prin urmare, uratesc mai tare si nu pot sa fac nimic sa le oproesc toate starile astea si sa scap de frica asta, asa vad eu problema, stiu ca e o conceptie gresita dar cum fac sa o schimb, si cu cat mi se fac tot mai multe complimente cu atat mi se face frica ca o sa pierd toate astea intr o zi, tocmai din cauza ca inainte nu mi se faceau, ca eram si prea slaba..acum arat bine, prieten am, dar am frica asta

1 răspuns:
| foxsilver a răspuns:

O idee buna ar fi ca sa transformi "dusmanul" anorexicelor-cantarul- in prietenul tau.
Cumpara-ti un cantar, si o data pe saptamana(nu mai des)cantareste-te, dimineata, inainte de micul dejun; el iti va spune adevarul.
Oglinda iti "spune" doar cum arati, nu si ce kilograme ai. E destul sa ai o noapte agitata, pentru ca sa apara niste cearcane, dar asta nu inseamna ca ai slabit 10 kilograme.
In plus, anuleaza teama, brusc, caci altfel risti sa revii la kilogramele de altadata, si sa cedezi psihic. Nu cred ca ai vrea sa te "imprietenesti" cu un psiholog, sa mergi periodic la consultatie, pierzand timpul, in loc sa gusti din bucuria vietii alaturi de prietenul tau!
Chiar in clipa asta te poti duce la oglinda, si sa-i spui ca e o "mincinoasa"laughing