| SzidySzidonia a întrebat:

desi mi-e frica sa recunosc, nu pot recunoaste faptul ca sunt bulimicahttp://mindcare.ro/......i-prieteni desi cand am citit lucrurile acestea ma vedeam pe mine, cu exceptia ca eu nu vomit, am incercat odata si mi-am zis ca asa nu se poate, ideea e ca am slabit 11 kg anul acesta si mi-e foarte frica sa nu ma ingras la loc, as mai vrea sa slabesc inca 2 kg, in timpul saptamanii nu mananc mult, dar in weekend am impresia ca mananc foarte mult, desi mama imi zice ca abia am mancat ceva, ( azi am mancat de dimineata 250 ml lapte, cu 5 biscuiti fittness simpli si un pic de dulceata, o jumatate de mere, la pranz un bol de ciorba de legume, si acum cartofi la cuptor cu 2 felii de snitel, si salata de varza, ma simt foarte vinovata pentru ca nu voiam sa mananc snitel, si dupa pranz am mancat o portocala)stiu ca e lung dar sunt disperata, am 15 ani 172 cm inaltime si 57 kg, e mult? FundaVOT!

10 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Esti superba in cazul asta. Greutatea e foarte buna, dar cu mancatu e cam greu, cel mai bine e sa mananci si sa combini cu sport pentru a-ti mentine greutatea si sa iti delimitezi formele. Succces!

| SzidySzidonia explică (pentru Cloudless):

Fac sport in fiecare seara, dar crezi ca am mancat foarte mult, in timpul saptamanii nu mananc atat de mult, pur si simplu atunci nu-mi vine sa mananc

| Cloudless a răspuns (pentru SzidySzidonia):

E stresul de la liceu, grija ca esti in societate si toti se uita la tine, etc. e pe fond psihologic, in weekend esti mai relaxata motiv pentru care te intorci la normal. spune cam ce mananci intr-o zi de sambata

| SzidySzidonia explică (pentru Cloudless):

Pai ierilaughing fiind Mos Nicolae am mancat mai mult ca in Sambetele obisnuite, dimineata am mancat 2 felii de franzela (mici) cu vinete (fara maioneza) si un pic de cascaval de la tara, dupa aceea am mancat 2 randuri de ciocolata Milka (ciocolata si dulciuri nu am mancat de 2 saptamani, pur si simplu nu-mi trebuie, la pranz un mar pentru ca nu-mi era foame, iar dupa masa un pic de,, mamaliga,, cu branza si o felie de carne de porc la gratar (cam 80 de g) si inca un mar daca nu ma insel, in timpul saptamanii mananc dimineata la 7 ceva usor, biscuiti simpli cu lapte, cereale cu lapte, ori 1 ou fiert, la scoala duc un mar, la 14:30 iau pranzul, supa sau ce mai e si daca mi-e foame mananc ceva usor, iar la cina ori iaurt ori fructe, si seara fac sport.Crezi ca ma alimentez corect?

| Cloudless a răspuns (pentru SzidySzidonia):

Ce mananci tu in weekend ar trebui sa mananci si in timpul saptamanii. preferabil ar fi ca la amiaza sa fie ceva mai consistent. Dimineata schimba pe musli cu lapte, la amiaza un aperitiv cu felu 1, o supa, un bors, sau doar felul 2 cartofi prajiti cu 2 ochiuri, sau ceva carnita. Seara poti sa treci pe fructe, preferabil insa cu putine proteine, un sandvis de exemplu. Sportul cel mai bun la o astfel de alimentatie este alergatul pe banda sau un antrenament ce lucreaza mai multe zone ale corpului. Alimentatia nu este bine proportionata. Fructele sunt in categoria deserturi, ceea ce nu e recomandat sa mananci in loc de o masa. Ouale sunt bogate in proteine si e posibil daca sunt consumate zilnic dimineata sa nu fie tocmai sanatoase. Iaurt poti sa mananci seara daca simti un gol. Poti diversifica desigur, dar e important sa mananci ceva usor dimineata, ce te face sa te simti bine, la amiaza sa iei proteinele necesare, iar seara, maxim pana in ora 7 sa iei cina. Cu ocazii speciale la cina se poate consuma ceva mai greoi, dar in rest o supa, sau un bors, cu 2, 3 felii de paine si un fruct e cel mai potrivit.

| SzidySzidonia explică (pentru Cloudless):

Paine mananc foarte rar, pur si simplu nu-mi trebuie, iar cartofi prajiti nu am mancat din august, numai odata la MC pentru ca am fost la o excurise cu scoala si ne-am oprit acolo.

| Cloudless a răspuns (pentru SzidySzidonia):

laughing da-mi voie sa te intreb, care e totusi motivul pentru care vrei sa arati cat mai aproape de perfectiune?

| SzidySzidonia explică (pentru Cloudless):

Pentru ca prietena mea,, cea mai buna,, care e foarte slaba (177 cm inaltime si 57 kg,) ma bate/ma batea mereu la cap ca sunt grasa, chiar daca nu am fost, am fost mai plinuta, dar am slabit 11 kg si acum vreau sa-i arat ca eu pot sa arat bine, si nu-mi trebuie ea sa zica ce este bine si ce nu este...

| Cloudless a răspuns (pentru SzidySzidonia):

laughing o fi geloasa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!