| Wer bin ich a întrebat:

:]
Deşi nu mănânc mult [dimineaţa mănânc un corn sau 2 felii de pâine cu ceva pe ele- dulceaţă, brânză topită etc.], la amiază nu mănânc pentru că sunt la şcoală, iar seara mănânc normal, sunt destul de plinuţă. Cred că una dintre probleme poate fi faptul că eu seara mănânc după ora 6. O altă problemă a mea ar fi faptul că mănânc dulce mult. Adică... când simt nevoia de mâncare, iau ceva dulce şi gata. Ştiu că nu e bine cum procedez, de aceea vreau să-mi schimb felul de a mânca, să renunţ la dulce şi, poate, să pierd vreo 2-3 kg. XD
Dacă puteţi să-mi daţi nişte sfaturi, moduri în care să-mi schimb alimentaţia...toate sunt bine venite. :]
Mulţumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Diddy a răspuns:

Pai...
In mod normal dimineata ar trebui sa mananci cel mai mult. happy
La scoala, incearca sa-ti pui un sendwici, sau niste fructe. [ un mar, o banana ]
Dupa ce vii de la scoala, mananci ceva cald.
Pe la ora 17:00, mai mananci ceva fructe.
Seara, inainte de ora 7, iei cina. Mananci ceva usor.

Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu FRUCTE!

Nutritionistii spun ca trebuie sa mananci putin si des! Bazeaza`te pe ideea asta! happy

Cateva trucuri pentru a manca mai putin

Daca doresti sa mananci mai putin fara sa te chinui exista un truc care te ajuta enorm daca ai putina stapanire de sine si reusesti sa-l aplici. Trucul consta in a manca foarte lent: iei o bucatura, o mesteci indelung si esti atenta la savoare; dupa ce inghiti numeri fara graba pana la 10 apoi iei urmatoarea bucatura si repeti toata povestea.

Daca faci asa se instaleaza mult mai repede senzatia de satietate sau de stomac plin. Pur si simplu nu mai ai nevoie sa mananci. Un alt efect benefic al acestei metode este faptul ca alimetele vor ajunge in stomac bine mestecate.

Ca sa-ti fie mai usor in aplicarea acestui truc trebuie sa ai grija sa nu ti se faca foame prea tare si sa nu astepti sa fii lihnita ca sa mananci. Cand foamea devine chinuitoare nu te poti stapani si ajungi sa infuleci aproape pe nemestecate cantitati uriase de alimente. Dupa aceasta te doare stomacul, apar balonarile pentru ca mancarea nemestecata cum se cuvine se digera greu si asa mai departe. Unde mai pui ca e o cale sigura catre ingrasare.

Daca esti tentata sa tot rontai si sa ciugulesti toata ziua cate ceva, poti sa te opresti din acest obicei spalandu-te pe dinti. Acest act de igiena iti taie pofta de rontait.

| ThePunisher a răspuns:

Urmeaza reguli simple. mananca putina paine, dulciuri mai putine, si ar trebui sa fii ok. ah, si inca un sfat, fa putina miscare, ca e buna si pentru silueta si pentru sanatate. mult noroc!

| stefan97nic a răspuns:

Pai incearca cand tie foame manancca 1 fruct si incearca sa nu mai mananci dupa 7 cel tarziu.Siincearca sa faci ceva sport daca nu organizat alearga si fa abdomene.Si poti manca dulce dar maxim 1 baton de ciocolata pe zi. Dacavrei ma asculti daca nu nu.

| ariandast a răspuns:

Iti pot recomanda o paine care nu ingrasa, din faina integrala. Iti da o senzatie de satietate prelungita, alunga foamea si reduce ratia de calorii. Painea se numeste Greenland. Bafta la dieta!