| VladGila a întrebat:

Bună dimineața, am o problema urgenta, am un cunoscut de la mine din oraș ce a aflat ca trebuie sa repete un an de facultate, a picat mai multe examene, ieri seara am fost sunat de sora lui care plângea și mi-a spus ca fratele ei când a aflat vestea a luat o cutie de medicamente toate și a spus ca vrea sa se sinucidă din cauza ca repeta, i s-a făcut rău și acum e la spital, oare cum as putea sa îl împăc cu ideea? Și ca nu ii chiar capăt de lume

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E vorba de vărul tău?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu esti un copilas mic la 14-15 ani si nu ai cum sa consolezi un adult, care este student.
Vezi-ti de viata ta, invata din experienta lui si incearca sa nu o repeti ca nu-i bine sa megri tu sa-i dai lectii de viata ca il vor apuca nervii, daca te duci acolo.
Eset datoria parintilor lor sai vorbeasc si alegerea luis a invete sau sa abandoneze o facultate daca nu este capabil sa o termine.
in ziua de azi cand se intra la facultate cu media 5 si 6, sunt multi incapabili sa o termine si o abandoneaza, dar din atata lucru nu se sinucide nimeni, iar in cazul de fata, baiatul ala are probleme psihice mai grabe, de care nimeni nu stie... deci este bien sa nu te afisezi in fata lui.

PS Ti-as sugera spre binele tau sa te focusezi numai pe persoana ta si pe viata ta, lasand cunsotintele si verii deoparte ca nu-i problema ta sa ajuti pe nimeni care-i adult.
Nu uita ca esti tare micut si tu ai propriile probleme sa inveti si sa te joci cu prietenii, nu sa dezbati problemele adultilor, cautandu-le solutii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să îl împaci tu.

| Wr3nch a răspuns:

Cu vorba buna si multa rabdare. Pentru tine sau mine nu e, dar poate au aflat părinții si a fost certat, sau ii e groaza sa nu fie aratat cu degetul xa prost.