| Dhdhhdhfhfh a întrebat:

Bună dimineața TPU.
Pe data de 2 martie 2022 a fost un scandal la școală. Sunt în clasa 7.Deci prietenul meu s-a gândit sa posteze un comentariu pe unul din videoclipurile de pe YouTube.În acel comentariu scria "urât".Eu i-am zis prietenului meu să îl șteargă deoarece dacă vede cineva așa ceva nu e bine.A apus că o să-l șteargă la pauza următoare.La pauza următoare a zis să iese un pic afară în curte.Eu stăteam în holul școlii și vorbeam cu cineva de la clasa cealaltă iar apoi o venit înapoi prietenul meu la mine și a zis "îți fac parodie pe contul tău de YouTube" însa el glumea și nu mi-a zis ca glumea.El a fugit în curte și am mers la el, el încă fugea de mine și l-am tras și din greșeală l-am tras jos.El s-a dus la colegii mei și după aia m-au întrebat de ce l-am tras jos.Eu am zis a el a spus ca făcea parodie pe contul meu de YouTube. Ei mi-au spus ca trebuia să înțeleg că era o glumă.Eu am zis "de unde să știu că era o glumă".Iar ei mi-au spus sa sunt un prost și că rușine să-mi fie.Eu în gândul eu am spus că oricum aș vrea să mă transfer la altă școală și am scris pe Facebook o postare cu acel copil. Nu pot să zic despre ce scria în acea postare.Prietenul meu a văzut postarea iar eu i-am zis să nu mă pârască și m-a pârât. La ultima oră, era oră de muzică, s-a făcut un scandal și mi-au spus că de ce am pus o postare pe Facebook.Eu am zis ca acel copil s-a făcut un prost pentru ca l-am tras din greșeală pe prietenul meu jos.Iar după mi-au spus când poate să vadă postarea.Eu am zis că pe la finalul orelor.Am trimis link-ul pe la postare pe whatsapp și am plecat acasă.Iar eu am zis tatălui meu să mă transfere la altă școală iar el a spus că nu se poate în timpul școlii și că tot ce poate să face este să mă puna la școală online.Iar o săptămână am fost la școală online.Iar acum sunt la școală.Cu o zi înainte să vin la școală a spus diriginta mea că va promite că nimeni nu îmi va face rău nici un coleg dar acum sunt la școală și colegii încă fac prostii, dar de data asta nu la mine.Ci la restul colegilor și la prietenul meu.Deci vreau niște sfaturi.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sper ca scoala sa iti dea ultimatum sa-ti inchizi contul de Instagram si Youtub, sau sa va ia telefoanele cu care veniti la scoala, fiindca scrieti prostii, in timp ce ar trebui sa invatati, macar sa va exprimati corect.

Nu am inteles la ce spui tu "l-am tras in jos", poate explici?
L-ai tras in teapa, puteai sa-l tragi si in sus?
L-ai tras de ceva, sau ce mama zmeului, i-ai facut?
Sper sa va scada nota la purtare macar, fiindca amandoi meritati acest lucru.

In ce privesc transferurile, stai cuminte ca nu se pot face in timpul anului scolar si in nici un caz nu sunt aprobate daca ai note scazute la purtare.

Vrei sfaturi serioase?
Uite aici:
Pune mana serios pe carte si lasa joaca cu youtubul si instagramul cand esti la scoala.
Lasa telefonul acasa cand mergi la scoala, fiindca acolo mnergi doar sa inveti.
Demonstreaza profesorilor si colegilor ca poti invata bine si lua note mari
Nu te mai lega de alti colegi!