| Sunshine_9509 a întrebat:

Buna
Din august ma mut definitiv in Anglia si am mari emotii.
Engleza o stapanesc foarte bine, dar totusi imi mai trebuie exercitiu
Acolo am cateva rude de natie britanica, dar totusi nu voi cunoaste pe nimeni de varsta mea, si va fi ciudat si la scoala...nu stiu cum ma voi putea descurca...Help.Funda.
PS:daca cineva sa mai mutat in alta tara pe cand era copil sau ceva sa imi spuna cum e
PSS:am 13 ani

Răspuns Câştigător
| Asdffd a răspuns:

Ah' si eu tot 13 si ar fi mai bine sa te duci daca nu ai de ales. Oricum eu as fii cea mai bucuroasa daca m-am muta in Anglialove struck. O sa vezi ca iti vei face prieteni.Si nu intoarce capul innapoi.Cine stie ce iti rezerva viitorul acolo.

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Stai linistita...te vei adapta!
. atata timp cat iti vezi de treaba te vei intelege bine cu toti!
... englezii sunt oameni de treaba in general!
si 2 ) ...limba engleza se invata usor! cred ca in maxim un an, o sa o vorbesti ca pe o a 2-a limba!
3) ...sa stii ca te invidiez..eu imi doresc din tot sufletul sa plec in anglia.dar din pacate nu prea pot...

| FucktheSystem a răspuns:

Eu am stat in Anglia 3 luni si sincer m-am acomodat foarte repede, adica mi-am fcaut prieteni in prima saptamana si cand am plecat pur si simplu regretam ca nu o sa ii mai vad pana vara asta cand o sa merg din nou in Anglia. Deci cu acomodatul e foarte usor, trebui sa fi putin sociabila, sa mergi pe la cateva evenimente si asa sigur o sa iti faci prieteni, eventual al un concert sa cunosti fania if ormatiei rtale foavorite ( in anglia sunt mereu cele mai bune concerte deci nu o sa duci lipsa de alternative).
Cat despre scoala nu prea stiu pentru ac eu merg acolo decat vara, dar am aici in Romania o prietena din Anglia care pana anult trecut invata acolo si mereu imi spunea cat de usor era in anglia fata de ce faceam aici. Oricum lansand faptul ca e usor in anglia sunt regulile mult mai stricte la scoala. In loc de caiete si etc o sa iti iei la tine oe agenda care e ste si pe rost de catalog, scutire dar si de notat temele pe ea Adica pe agenda aia diriginta trebuie sa semneze ca ai fost la scoala al inceputul programului si al sfarsit ( deci nu poti sa lipsesti de la prima sau ultima ora), si tot pe aceeasi agenda ti se trec si un fel de calificative, adica niste abtipilduri care exprima cat de bun ai fost al o materie si se mai scriu pe agenda aia si scutiri, adica printii scriu de ce ai lipsit si semneaza.
Oricum succes in anglia.

| Zenithf a răspuns:

Pacat, o sa ajungi sa simti lipsa la badaranii, necioplitii intr-un cuvant la cocalarii de la noi din tara.
Cat poti, incearca sa te distrezi si sa uiti de aceste lipsuri.hee hee

| MyChemicalRomance a răspuns:

Hey...eu nu m-am mutat in alta tara, dar pot sa iti zic ca o sa te acomodezi repede in Angla, e superb acolo, am fost vara trecuta la unchiul meu, deci este totul magnific, acum depinde de tine cum e cu engleza, dar stai linistita ca acolo sunt oameni mai "bestiali" decat in Romania, stiu cum sa se poarte, nuis tarani ca la noi, cu siguranta te vei acomoda repede
Bafta :*

| Afdsa a răspuns:

...şiii cu ce ai vrea să te ajutam? Nu avem cu ce, ai să te obişnuieşti.

| Sunshine_9509 explică:

Multumesc foarte mult.as fii vrut sa dau fundita la toti

| babaliba a răspuns:

Vreau si eu...

| dandelion a răspuns:

Waw... ce pot spune? Esti pur si simplu o persoană foarte si foarte binecuvîntată! Eu mă mut la anul în Turcia, dar sînt mai mare decît tinelaughing Te vei acomoda foarte repede, zic eu, acolo. Si vreaaaauuuuu foarteee mult să vizitez Anglia, mai ales că prietenii mei cei mai buni se mută vara asta încolo si o să-mi fie or de ei (cred eu că am să0i vizitez odată acolo). Vai, în privința la engleză nu-ți face griji că te deprinzi, oamenii vor vorbi cu tine si îți vei da seama îndată ce vor. Acestia în orica caz nu-s ca americanii, acestia vorbesc mai încet si mai răspicat. Îmi pare atît de bine că te muți acolo! Îți doresc să te bucuri de viață si să răscolesti toată Londra! Fii tu însuți cînd faci cunostință cu cineva! Baaaaftăăăă! Sincer îmi place mult țara asta. Păcat că încă nu am văzut-o, desi am toată viața înainte! Drum bun si îți doresc ca Dumnezeu să-ți binecuvînteze fiecare pas si să te îndrumeze cu grijă! pa love struck

| JB_Ana_2001 a răspuns (pentru dandelion):

Da.mi voie sa te contrazic in legatura cu un aspect. Cei din Anglia (englezii) vorbesc foarte repede si foarte stricat. La inceput trebuie sa stii foarte bine engleza ca sa poti sa-i intelegi cat de cat, doar la scoala si la spital iti vorbesc foarte clar si doar acolo ii poti intelege fara nici o problema. PS: Stau in Anglia de 2 saptamani.

| kolcov a răspuns:

Pai cred ca o sa te duca parintii tai la o scoala romano-britanica pana te obisnuiesti.

| CeVreauEu a răspuns:

Buna si tie. Eu sunt intr-o tara straina de 3 ani si crede-ma ca la inceput mi-a fost super greu, plangeam etc. Dar m-am obisnuit, cateodata aveam impresia ca toata lumea radea de mine si ca nimeni nu ma placea dar aveam doar eu impresia. Dupaia am facut o schimbare de look si ma simteam mai bine si am inceput sa invat limba respectiva[mentionez ca, cand am venit in tara respectiva nu stiam nici un cuvant] deci tu ai mare noroc ca vorbesti deja limba. Imi facusem prieteni incetul cu incetul si aproape ca ei veneau sa-mi vorbeasca si etc. Crede-ma merita sa pleci in alta tara sa cunosti alta lume alta viata si sa vezi cat de frumos e in alta tara fata de a noastra[imi iubesc foarte mult tara, Romania, mi-e dor de ea dar aici unde sunt e mai bine pentru ca tot ce fac, oriunde sunt, e de 100000 de ori mai bine si mai placut]. Nu-ti fie frica, du-te fara griji, iar daca chiar nu-ti place, exista totimpul o cale de intoarcere dar eu zic ca o sa-ti placa. Iti urez multa bafta, ai grija de tu love struck si sper ca te-am putut ajuta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norocoasoooooooooooooo! :O

| Dxm_Denissa_1998 a răspuns:

Buna si eu ma mut luna asta 26 iunie 2013, si sunt foarte linistita si bucuroasa,desi aici in Romania am o gramada de prieteni,stiu engleza foarte bine, in cazul tau (cum ai zis ca nu ai prieteni) eu ta sfatuiesc sa nu iti faci griji te vei acomoda repede, eu am prieteni in Londra (unde o sa locuiesc eu in Anglia) Si mi-am facut prin intermediul internetului, tatal meu e acolo de foarte mult timp, si fara sa stiu erau foarte multe familii cu care el se intalnea in fiecare weekend la gratar in curte. Acele familii aveau copii si m-am imprietenit cu ei fara sa stiu ca ei sunt din Anglia. Succes. Deci cum am zis fii bagacioasa.