| Elizabeth_8398 a întrebat:

Din cate am inteles unul dintre subiectele de la Evaluarea Nationala din acest an va fi de genul "Redacteaza o compunere [...]in care sa prezinti semnificatia tilului[...]". Poate cineva sa-mi explice ce ar fi necesar sa scrii pentru un punctaj maxim? Un fel de prezentare a catorva pasi in redactare?
Pentru ca la titluri gen "singuratate" sau "balta" nu prea ai ce scrie. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Titlul este esenta continutului.(poti sa incepi cu asta, deoarece daca e o compunere trebuie sa aiba inceput, cuprins si incheiere) Poti sa te legi de:
- din ce este format (in cazul tau) :dintr-un substantiv comun (daca e articulat sugereaza ca e bine cunoscut de eul liric, iar daca e nearticulat da o nota de mister, indemnand cititorul la lectura)
-ce sugereaza ("singuratate" sugereaza etapa prin care trece eul poetic, simtindu-i lipsa persoanei iubite sau "balta" reprezinta locul unde eul poetic face si drege s.a.m.)
-si in ultimul rand poti sa te legi de orice din poezie pentru ca titlul se regaseste in fiecare vers al acesteia, adica sa comentezi o figura de stil ceva
Si inchei cu un citat...