| sergiudayro a întrebat:

Cum trebuie sa fie facuta o compunere pentru evaluarea nationala, de punctaj maxim? Exista undeva pasii de realizare, sau ceva de genul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Simplicity a răspuns:

Salut! eu mereu fac eseuri reusite sper sa te pot ajuta!
de fapt sunt 3 pasi esentiali ce trebuie respectati :introducerea, cuprins si incheere>.o introducere originala va atrage etentia si vei face sa te asculte poti incepe cu niste ganduri frumoase (depinde de tema eseului) cuprinsul va dezvalui tema eseului foloseste fugurile de stil metafore, epitete, comparatii nu iuta de aliniate intr-un eseu minimum 3 aliniate! sfirsitul poate contine opinia ta sau poti sfirsi cu o maxima renumita sau cu o reflectie personala...
bafta! (fundita plizz)

3 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Bună. Vorbeşti cu cineva care tocmai a luat punctaj maxim la Evaluarea în educaţie, la română (premiul I). Este simplu, trebuie doar să respecţi paşii daţi de ei (de exemplu, introduceţi caracterizarea de personaj, atât fizică, cât şi morală), aşezarea în pagină, lizibilitatea, să dai un titlu potrivit, să fii atentă la ortografie, să respecţi semnele de punctuaţie.
După ce ai terminat, mai verifică odată, reciteşte compunerea, pentru a te asigura că ai făcut bine.

Succes! happy

| auroraa a răspuns:

Nu cred ca sint undeva, eu stiu ca la eseu trebuie neaparat sa fie parerea proprie, la inceput sau la sfarsit kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde acum tipul de compunere. Pt a avea punctaj maxim trebuie sa respecti limitele de spatiu pe care ti le da, sa scrii frum, sa te exprimi cum trebuie, sati exprimi opinia argumentat, sa respecti tipul de compunere, sa lasi alineat unde e nevoie ( sa ai introducere, cuprins si incheiere ), conteaza si asezarea in pagina si axeaza-te cu strictete asupra a ceea ceti cere, nu devia subiectul, nu te contrazice singur, si de preferat verificate macar odata dupa ce ai facut-o ca doar ai timp in 2h. Sper ca am ajutat cu ceva.