| Ana7807820 a întrebat:

Buna din nou!
Am in clasa un coleg de alta culoare care se ia sistematic de mine! Iar eu nu ii fac nimic!
De exemplu, ma numeste proasta sau trista si nu ma lasa in pace nicicand!
Ma enerveaza foarte mult, si vreau ajutor sau niste sugestii! Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are comportamentul omului prost. Scopul ei este de a te enerva, iar cand vede ca te enervezi prinde mai mult curaj. Daca ai trata totul cu indiferenta, ce bine ar fi. Prostul cand vede ca nu ii acorzi atentie bate in retragere si isi cauta alta persoana caruia sa ii strice ziua.
Retine ca omul prost are mintea odihnita.

| Ana7807820 explică (pentru anonim_4396):

Voi face tot posibilul de a-l ignora! Multumesc frumos! happy

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i dirigintei!

| sierra1 a răspuns:

Ajutorul il primești de la diriginte, director sau părinții care vor veni la scoală și vor spune conducerii despre bullying-ul de care vorbești

| Andreeush a răspuns:

Daca nu vrei sa ii zici dirigintei ca nu iti da pace atunci comportate exact ca el, insultal, jignestel poate asa se va simti prost si va inceta. Sau poti sa il ignori, sa-l tratezi cu indiferenta.

| ibaal a răspuns:

In primul rand, daca nu intelege de vorba buna, anunta-ti parintii, mergi la diriginta, director si fa-i o plangere!
Sa se ia masuri impotriva lui in cadrul unitatii de invatamant.
Este inacceptabil asa ceva!
Daca continua si in afara orelor de curs, mergi la politie si faci plangere pentru hartuire!
Fii tare!

| Ana7807820 explică:

Dar nu e infractor, wtflaughing)
Nu ma bate sau chestii doar ma jigneste zilnic si ma face sa il bat eu

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ana7807820):

Incearca ca te impui ~! Pur si simplu raspdunde i cu aceeasi moneda!~~! Fa l sah mat! Nu Te lasa intimidata ca tu esti fata.~!

| Ana7807820 explică:

Voi incerca happy