| OanaSall a întrebat:

din pacate m-am apucat de fumat si fumez una-doua tigari pe zi. Cum as putea sa ma las. Eu nu vad rostul pentru care o fac, dar pur si simplu simt nevoia. Multumesc de ajutor! :*

9 răspunsuri:
| TinkerbellM a răspuns:

Ai putea sa incerci sa nu mai stai cu persoane din anturajul acesta. Cu banii de pe tigari iti poti cumpara alte lucruri plus ca iti distrugi sanatatea. Cea mai buna metoda este sa te abtii! Tu esti singura care poate controla asta si te-ai putea gandi ca banii pe care ii cheltui ai putea sa iti cumperi alte lucruri care iti plac sau ai nevoie de ele. Sper ca am ajutat! happy

| k1nk1 a răspuns:

Eu am incercat sa ma apuc, dar nu prea se prinde de mine ca mi se pare o prostie sa fuezi, sa dai banii aiurea si e si urat gustu ala.Eu zic sa te gandesti cate haine ti-ai cumpara daca ai aduna banii dupa tigari! Sau daca ai vointa lasa-te deodata si nu mai pune gura pe ele.Bafta!

| chazz a răspuns:

Mane totul depinde tine!
Daca vrei sa fumezi fumezi daca nu nu!
Toti prietenii mei fumeaza si stau cu ei in continuare.
Si eu am fumat dar m-am lasat.
Cand vrei sa te lasi de lasi de tot!
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.com/......Http?/url

Sper sa te ajute, si cel mai important sa ai ambitie sa treci peste;)!

| SerafimHD a răspuns:

Tigari electronice pana cand nu mai fumezi deloc

Răspuns utilizator avertizat
| SageKid a răspuns:

Simplu:iti zici ca de azi nu mai pui tigare in gura.Cand simti nevoia, iti aduci aminte de ce ti-ai promis, si ca trebuie sa-ti ti promisiunea

| SairiaBlock a răspuns:

Exat ca şi mine! Nici eu nu văd rostul, dar din păcate, din când în când mai fumez şi eu câte o ţigară. Probabil şi de la vremurile în care trăim, în care nu eşti COOL dacă nu fumezi sau nu bei.
Nu cred că sunt cea mai în măsură să-ţi dau sfaturi, însă, sper ca tu să ai tăria să le urmezi.
Încearcă să te abţii, caăci nu-ţi aduc nici-un folos, numai dezavantaje: dinţii se îngălbenesc, respiraţie urât mirositoare, mâinile miros şi ele, hainele la fel, oboseşti mai repede, rişti să devi dependentă şi astfel poţi muri de tânără, bani aruncaţi aiurea, te ascunzi de părinţi şi de cunoscuţi...şi toate astea pentru ce?!
Încearcă să conştientizezi că nu eşti cu nimic mai cool dacă faci asta, doar că intrii în rândul celor slabi, ce se lasă pradă viciilor foarte uşor.
Iar dacă vrei sa ieşi cu ceva în evidenţă încearcă cu hainele sau cu personalitatea.
Nu te face cu nimic mai tare să fumezi: te ascunzi pentru o ţigară, care încet încet îţi distruge viaţa.

Cum am mai zis, nu sunt în măsură să dau aceste sfaturi, dacă nici eu nu le pot urma întotdeauna. Însă, eu nu mă simt tare când fumez, ba chiar mă simt o vagaboandă.
Repet: FUMATUL NU ÎŢI ADUCE NIMIC BUN!

| myhaelly a răspuns:

Nu cred ca esti dependent de ele. am fumat si eu timp de 3 ani si ceva dar nu eram dependenta ci ma prosteam crezand ca sunt dependenta. cand mi-am propus sa nu mai fumez am pus punct si gata. evident am iesit din anturaju pe care il aveam o perioada. am aproape 3 ani de cand nu am mai fumat. nici in cazul tau nu cred ca e o dependenta. trebuie doar sa-ti propui asta cu adevarat si vei reusi. nu are rost sa te prostesti cu tigari electronice ceaiuri si alte chestii dgn. incearca sa iesi o perioada din nturajul de fumatori pe care il ai si daca tu iti propui si iti doresti cu adevarat sa te lasi sigur vei reusi. mult succes:*