| fatacusclipici828e8e83 a întrebat:

Bună! Doresc un sfat ceva, sunt disperata..Am terminat clasa a 8-a și am avut examenele, m-am dus cu încredere, mai ales la romana pentru ca eram foarte pregătită.
Vin rezultatele...7, 40 romana, 6, 30 matematică. Când am văzut nu mi-a venit sa cred și nu mi-as fi plâns de mila dacă meritam notele astea.
Am avut mereu medii peste 9, 50, nici în teze nu am avut notele astea, iar în simulare la romana am luat 9.
Am verificat baremul, la mate ma asteptam sa iau nota mai mica, dar nici 6, 30 nu-mi iese. Știu ca am greșit 3 ex la grila, dar la subiectul 3 am scris destul de mult, iar sub 1 l-am făcut corect.
M-am riscat și am făcut contestație la ambele deoarece nu e meritul meu asta, la romana am greșit doar un exercițiu la gramatica și exercițiile care fac diferența dintre note le-am făcut corect, am scris mult și am încercat sa respect tot, am avut grijă la exprimare și la fiecare cuvânt.
Dacă nu-mi măresc notele, nu intru la un liceu bun și nu știu ce sa mai fac..Nu mi-e de note cât îmi e de dreptatea pe care n-o am.
La mate nu ma aștept sa-mi crească prea mult, dar la romana m-am dus cu tot învățat cap coadă și am ieșit fericita de acolo, nu am lăsat nimic liber și am fost foarte atentă.
Stiu ca nu sunt nici primul, nici ultimul caz, dar nu știu ce sa fac..Nu vreau să ajung la un liceu rau, sa umblu, sa ma mut..Plâng de dimineață încontinuu pentru ca știu ca nu merit notele astea, mai ales la română..Mereu note și medii mari, deoarece am învățat mereu și am fost sigura pe mine la română.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In timpul anului se pun note si la misto, asa ca nu trebuie sa le compari.

| Purec a răspuns:

Zici ca esti o eleva buna nu? La orice liceu ai ajunge, tu tot o eleva buna o sa ramai, nu te schimba cu nimic faptul ca liceul o sa fie mai slab. Nu mai plange si priveste catre viitor cu optimism. Este posibil sa iti mareasca notele la contestatie, au fost multe cazuri de acest gen in ultimii ani.

Mult succes, sper sa iti mareasca notele! Dar daca nu o sa le mareasca sa ai intotdeauna incredere in tine si sa mergi inainte orice ar fi. Repet, liceul mai putin bun, nu te va face un elev mai slab. Ai aceeasi sansa sa te dezvolti oriunde, depinde doar de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Se spune ca, aceste evaluari sunt adevarata ta valoare, fiindca profesorii pot fii indulgenți in timpul anului scolar si pot pune note mari daca te simpatizeaza, dar la examene, scrii doar cat stii si iei note pe merit.

hai sa-ti vedem valoarea!

| Catrice a răspuns:

La mate nu e cu scrisu mult, ci corect. Poți scrie și o pagina și sa ai toate subiectele corecte. Degeaba scrii 10 pagini la mate când ai numai 3 exerciții corecte.

| isemilia a răspuns:

1. Nu te mai stresa. Ajungi la un liceu slab asta e, ai un an foarte liber si notele vor fi mari in principiu. Te transferi din a 10-a unde iti doresti. Daca vrei sa inveti, inveti oriunde.
2. E posibil sa fi fost probleme la corectare / intelegerea baremului. Cel putin la noi in judet multi copii au avut astfel de probleme. (mai ales la geometrie, acolo unde nu s-au punctat demonstratiile care, desi erau corecte, nu erau ca cele de pe barem.)
3. Examenul oricum e dat, ce va fi va fi, nu iti face griji. Dupa un an te vei transfera dacq notele nu iti cresc destul cat sa ajungi unde iti doresti. Important e ca ti-ai dat seama ca ceva nu e bine si ca ai facut contestatie. Vei vedea sambata ce cred alti doi profesori despre lucrarea ta, poate va fi bine.
Mult succes cu contestatiile si bafta la admitere!

| CassiusAlexander a răspuns:

Chiar și dacă ai un noroc extraordinar, tot nu intri la un liceu cu notă mai mare de 8, deci va trebui să te muți la anul dacă vrei un liceu bun.

| Claudiu4422 a răspuns:

Chiar dacă ai ajunge la un liceu mai puțin bun, din clasa a 10a, depinde de liceu, te poți transfera. Dar dacă chiar ești o eleva bună, poate profesorii văzând ca tu înveți se vor baza mai mult pe tine in lecțiile pe care domnii profesori le predau și poti învața/înțelege mai bine.
Ma refer ca și-ar da atenția puțin mai mult pentru tine decât pentru ceilalți ca tu sa înveți mai bine (normal, pentru un profesor, orice elev e egal cu altul)