| Manuellllaa a întrebat:

Buna dragii mei, am o problema daca sunteti dispusi sa ma ajutati ce sa fac.

Iubitul meu de la un timp de vreme e distant,ne certam tot timpul,numai e el acela care ma suna cand ii inchideam telefonul, numai e acela care imi spunea zi de zi ca ma iubeste si sa-mi spuna cuvinte dulci.El spune ca a facut mereu primul pas, avem o relatie de 1 an amandoi fiind majori. Aseara ne-am certat pentru ca ia lasat un mesaj unei foste colege cu la multi ani iar aceasta a fost uimita si ii tot punea " big grinbig grinbig grinbig grin". Ne-am certat pe facebook,el a iesit sa faca dus,si toata seara nu mi-a trimis nimic, si-a inchis telefonul, i-am trm 30 de mesaje trimise de el acum 5 luni cum se comporta si cum vorbea atunci cu mine si i-am spus "Cine s-a schimbat".Nu mi-a raspuns, acum e la facultate si din nou nu mi-a trimis macar un mesaj cu "buna dimineata", daca ii spun ca vreau sa renunt sa ne despartim zice ca NU.ca nu se desparte de mine,zice ca simte ca nu-l mai iubesc si ca orgoliul il face sa fie asa,e prea gelos, pur si simplu numai stiu ce sa fac cum sa fac, ce sa cred. Eu una sufar enorm de mult aseara am dormit decat 2 ore,avand in vedere ca a fost si primul baiat din viata mea pentru ca am simtit ca e baiatul potrivit ma simt ca ultimul om, nu inteleg de ce reactioneaza asa, daca am fi fata in fata nu ar face asta. Dar pana acum a fost totul perfect. Sa ma fi schimbat eu? Sau el? Va rog din suflet ajutati-ma ce sa fac. crying(((((

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Cred ca si tu ai avut partea ta de vina.Ce daca i-a trimis ''La multi ani!''unei foste colege. Daca este in relatie cu tine nu inseamna ca trebuie sa ignore alte persoane.Sa stii ca partea lui de vina nu prea o vad (si probabil si el se simte la fel ca tine pentru ca stii sunteti impreuna de 1 an)Cred ca nu numai el e gelos(din ce ai scris nu pare gelos, poate trebuiau mai multe informatii despre el)Nu te supara pe mine, dar cum poti sa pornesti o cearta pe asa un motiv prostesc (gandeste-te cum ar fi daca un prieten de al tau nu ti-ar zice nici macar ''La multi ani'' pentru ca e intr-o relatie.Nu ti-a trimis nimic pentru ca nu te intelege de ce nu incercati sa vorbiti fata in fata si sa recunosti ca practic e vina ta(daca te-ai suparat atunci poate asta s-a mai intamplat si bineinteled ca pe el il deranjeaza)Deci in concluzie tu te-ai schimbat.PS.Nu te supara pe mine dar eu ti-am zis ce cred si cu siguranta asta te va ajuta mai mult decat daca eram falsa si-ti spuneam ca tu ai dreptate.

| Manuellllaa explică (pentru zurick):

Multumesc frumos pentru sfat,cred ca ai dreptate,am avut partea mea de vina pentru ca, inainte cand el ma cauta si ma suna si plangea eu radeam de el si-i inchideam telefonul"hai ma pa" si chestii de genul.
Gelos este si el si cred ca e normal, mi-a spus ca de renuntat la mine nu renunta si nu are nici pe alta, eu l-am facut sa fie asa, poate ca certurile din ultima vreme ne-au schimbat pe amandoi. sad.Ce sa fac in continuare? Suntem orgoliosi amandoi.

| zurick a răspuns (pentru Manuellllaa):

Demonstraza-i ca tu poti sa nu mai fii orgolioasa (stii uneori noi fetele trebuie sa-i indulcim)Oricum el te iubeste pentru ca n-ar mai fi cu tine de atata timp.Si oricum daca cineva e gelos inseamna ca tine la acea persoana dar ca trebuie sa se controleze, revenind in scumpa realitate.

| AliGab a răspuns:

Asa se intampla intotdeauna cand vine pacatul in afara casniciei. Barbatul nu mai respecta femeia, lucrurile se precipita si, pac, vine despartirea/indiferenta. Fecioria trebuie pastrata pana la casatorie. Stiau batranii nostri ce fac, noi ne credem mai destepte si cadem in patul primului barbat de care ne indragostim (am facut si eu prostia de a cade in patul unui barbat inainte sa fiu sigura ca ma iubeste, daca ma iubea ma respecta) chiar daca nu suntem casatorite cu el. De ce? pentru ca nu mai suntem pe vremea bunicilor... lol. Dar bunicii nostri aveau demnitate si nu sufereau atat din pricina indiferentei.
Azi ne multumim sa suferim ca niste caini, dar sa fim in "pas cu moda" sau "modernismul".
Te sfatuiesc sa cauti sa nu il mai sufoci. Lasa-l. Asta simte, asta face. Crezi ca ii pasa de tine? Daca i-ar pasa ar sti sa te respecte si sa se poarte. Iar tu domnisoara daca vrei ca sufletul sa ti se limpezeasca, ai grija in patul cui mai pici. Chiar daca barbatul ti se pare potrivit, iaca si vezi ca parerea nu-i tot una cu realitatea. Asa ca incearca mai intai sa te casatoresti si apoi sa fii a barbatului. Nu este usor, dar nici imposibil.
Ce daca a fost primul? Poate fi si ultimul inainte de casatorie. Eu asta am decis sa fac. Am gresit, imi pare rau, iar urmatorul barbat care va fi in viata mea va fi sotul meu. Daca va fi, daca nu, stiu cel putin ca nu voi mai suferi. Sunt mult mai linistita singura decat un om care nu stie sa ma iubeasca si sa ma respecte.
Spor in cele bune

| deedee02 a răspuns:

Incearca sa nu mai vorbesti cu el 1 zi doua, stiu cat poate fi de greu, dar totusi ar putea sa mearga daca spui ca este orgolios, si cand o sa te caute sa discutati despre asta, baietii de obicei cand se plictisesc de o fata ori vorbesc cu alta, ori e mai distant fata de ea pana se despart, daca stii cum sa il faci sa il ai din nou cum era acum 5 luni... totul este posibil daca iti doresti cu adevarat happy succes :*