| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragii mei! La sfarsitul lunii februarie eu voi implini 18 ani si as vrea sa stiu: cand ar trebui sa depun actele pentru alocatia de stat pentru elevii de peste 18 ani? Inainte cu o luna sau in luna februarie? Am intrebat la secretariatul scolii acum vreo doua saptamani dar nu am primit un raspuns.
O a doua intrebare ar fi: poate depune tatal meu actele respective daca eu nu sunt acasa in acea perioada? Din nou, am intrebat si nu am primit raspunsuri. Cei care ati depus aceste acte, as vrea va rog, sa ma lamuriti, daca puteti. Va multumesc anticipat!????

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vorbește cu dira, trebuia să depui deja niște acte!

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Am vorbit si mi-a spus sa intreb la secretariat, deoarece a spus ca, pentru a afla, si dansa trebuie sa intrebe tot la secretariat, iar cei de la secretariat nu mi-au raspuns inca.

| Nimeni91 explică (pentru Nimeni91):

Am de gand sa depun actele in vacanta dintre semestre, deoarece acum va fi vacanta si nu mai sunt secretarii la scoala si am inteles ca pot depune actele si in februarie dar si inainte cu o luna. Sunt intr-o dilema.

| sierra1 a răspuns (pentru Nimeni91):

Tu ascultă de dira ta nu de alte basme pe care ți le mai serverc unii-alții

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Pai asta e problema..am o diriginta cam neinteresata si pana acum nu am aflat nimic. Mersi de raspuns!

| sierra1 a răspuns (pentru Nimeni91):

Așteaptă, când o trebui, vă zice madam (dira adică)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru 80 de lei atata strofocare.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Sunt crescuta de bunica, iar părinții mei nu fac parte din viața mea, că sa zic așa. Fiecare ban al meu pe care îl pot folosi fara sa mai cer ceva e un ajutor. Pentru mine, cel puțin, contează, cum poate pentru foarte multi tineri contează.

| Anuket a răspuns (pentru Nimeni91):

Eu mă dusesem la secretariat și doar am spus că sunt majoră, a dat câteva clicuri pe calculator și mi-a zis că voi primi alocația prin poștă, nimic mai mult. Doar în a XII-a a trebuit să depun cererea și copia după CI.

| Nimeni91 explică (pentru Anuket):

Multumesc mult! Nu stiam exact cum se procedeaza, si de aceea am zis sa va intreb si pe voi.

| Anuket a răspuns (pentru Nimeni91):

Dacă nu ai card, zic să suni la secretariat să anunți când împlinești 18 sau ziua imediat următoare și să iei alocația prin poștă. E posibil să nu-ți mai cerară nimic, cum mi s-a întâmplat mie.

| Nimeni91 explică (pentru Anuket):

Da, o sa merg pana acolo daca imi va permite situatia, daca ni voi suna cu vreo saptamana inainte. Mai e un pic pana atunci, si o sa vad cum voi proceda

| Anuket a răspuns (pentru Nimeni91):

Cum dorești, eu am zis că nu a fost necesar de nimic, doar să anunț.

| Nimeni91 explică (pentru Anuket):

Da, iti multumesc foarte mult ca m-ai lamurit si ca m-ai anuntat de acest lucru?