| millar a întrebat:

Buna dragilor, vreau sa va dati cu parerea privind o dieta facuta de mine + sa beau 2, 5 l de apa pe zi
Daca :mananc la scoala o banana doua sau un fruct
La 2 cand ajung mananc o supa de legume
Si seara pe la 5-6 un iaurt mare degresat
Si daca fac aerobic si cardio
De maine vreau sa incep, dar o sa fac cate 10 minute pe zi din fiecare(adica 20 de minute )+ incalzire si o sa adaug in fiecare zii inca 10 minute din fiecare
Voi slabi? Si imi voi tonifia muschii
Ps:Am 16 ani 1, 56 si 60 de kg

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E prea putina mancare, adauga si carne macar la pranz, poate fi inabusita, fiarta sau la gratar. Iar la scoala e extrem de putin un fruct ia-ti un sandwich cu paine neagra sau integrala.

| millar explică (pentru Adry05):

Pai eu nu mananc carne, si la scoala de obicei nimic deci

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, bananele nu au ce cauta in dietele de slabit!
2 banane pe zi sunt deja prea mult si total nepotrivit intr-o dieta, care poate produce dezechilibre.
In orice caz, nu poti sa faci muschi cu cateva fructe pe zi, pentru ca, masa musculara creste cu proteina: carne, oua, peste!
Te sfatuiesc sa trezi pe o dieta unde manaci mai mult, dar pierzi greutate vazand cu ochii, crescandu-ti muscultaura in acelasi timp.
Dieta Pierre Dukan, asta face, manaci 4-5 mese pe zi, dar numai proteina si pe saturate si scazi in fiecare zi in greutate!
http://dietadukan.ro/regimul/etapa-1-atac

| siriusblack98 a răspuns:

Trebuie sa diversifici.Cu mancarea asta zilnic, te imbolnavesti in cel mult 1 luna de zile.Introdu si tu o masa care include un piept de pui la grill sa zicem si cu o garnitura de legume gratinate.Introdu in dieta carnea de peste, de vita.Si la cat vrei tu sa ajungi? Ai 60 de kg, cantaresti cat o gantera.Bine,esti si mic de inaltime la 1, 56. Oricum, dieta asta a ta iti sugerez sa o regandesti.

| millar explică (pentru siriusblack98):

Nu vreau sa o tin mult.

| Adry05 a răspuns (pentru millar):

Faci foarte prost daca o tii temporar si dupa incepi iar sa mananci ca inainte pentru ca o sa te ingrasi Trebuie sa-ti stabilesti un stil de viata sanatos cu mancare ok in permanenta ca sa slabesti sa te mentii

| peperonies a răspuns:

O sa rezisti aproximativ 3 zile cu dieta asta pana o sa scapi in shaorme si ciocolate.

| millar explică (pentru peperonies):

Shaorma nu, nu mananc carne, si e scarboasa...ciocolata merge

| Cosmin86 a răspuns (pentru millar):

Cum sa nu mananci carne? te-ai lovit la cap?

| millar explică (pentru Cosmin86):

E o alegere, fiecare persoana are dreptul de a alege daca vrea sau nu sa omoare animale

| Cosmin86 a răspuns (pentru millar):

Da, dar ca sa faci asta trebuie sa te pricepi la nutritie, altfel iti distrugi organismul.

Carnea poate fi inlocuita, dar trebuie sa ai cunostinte in domeniu, citeste articole de nutritie ( cel putin 100 ) +du-te la cateva seminarii. In general cam in 6 luni - 1 an inveti tot ce trebiue, ca sa -ti poti alege acest stil de viata.

Spre ex. ce dieta ai scris tu mai sus, e o gluma proasta... nu o dieta.