| klaas1992 a întrebat:

Eu sunt din R.Moldova si la anul vreau sa merg la liceu in Romania(profil filologic)dar am vazut ca au latina si asta ma cam sperie pentru ca aici nu o invatam. Poate cineva sa imi spuna din ce clasa se invata latina si daca e posibil sa recuperez? Daca a fost careva in situatia mea va rog sa-mi dati niste sfaturi ca am nevoie.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună. Latina se face din clasa a 8a, dar este o limbă moartă. Se invata mai mult despre aparitia si si cateva cuvinte expresii. La liceu o sa să te ierte daca nu stiu acele lucruri de baza, o sa să înveți, ba chiar poti sa înveți si acasa daca vrei sa fii mai sigura. Repet, nu este o materie importanta, e ca si desenul

3 răspunsuri:
| Notmyaccount a răspuns:

Eu nu am fost in situatia ta, dar pot sa iti spun ca latina se incepe aici din clasa a 8-a si ca (cel putin la scoala mea) profesorii nu o prea fac, pentru ca este o limba care nu te va ajuta vreodata in viata. Asa ca nu iti face griji prea mari.