| LucianaaaX a întrebat:

Explicati-mi, si mie, va rog, daca as vrea sa dau comanda de ceva de pe net cum procedez? Ma duc la posta ca sa iau coletul? Trebuie sa dau buletin? Si cum ii trimit banii la persoana respectiva? big grin Mersui

6 răspunsuri:
| CookieMonsta a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la posta cu buletinul cu numele pe care a fost facuta comanda si avizul care il primesti acasa iar banii se trimit online, prin paypal sau in cele mai des intalnite cazuri ramburs, cum ar veni ca dai banii prin posta [ fara plic ]. Sper ca ai inteles big hug

| BoomBoomToxic a răspuns:

Pai sora mea a comandat dupa site-ul de haine star shiners sau ceva de genul 2 rochii.Au sunat-o si iau spus cand ajunge comanda.A venit in fata casei o masina mare alba,iar cand sora mea s-a dus sa vada cine este era tipul de la star shiners.i-a dat rochiile, i-a cerut buletinul, a semnat pe o foaie si i-a dat banii iar omul a plecat.atat

| DinPlictisealaMaiFacemCevaNou a răspuns:

Cel mai simlplu si rapid este sa iti trimita prin curierat rapid
dar vas trebiu sa platesti si taxele de transoprt daca nu sunt incluse in pretul produsului

| DinPlictisealaMaiFacemCevaNou a răspuns:

Aa si am uitat trebuie sa ii dai datele de livrare (adresa Nume Nr tel etc) prin posta e un pic cam greu dueraza ceva mai mult pirn curier e rapid in max 2 zile de la comanda il ai acasa

| DeeaMarry a răspuns:

Depinde de site. Am vazut mult site-uri care trimit colete atat prin posta, cat si prin curier rapid. In general ar trebui sa iti ofere mai multe informatii in legatura cu livrarea coletului site-ul de unde comanzi produsul. In cazul in care primesti coletul prin posta, vei plati la posta valoarea acestuia.si eventual si cheltuielile de transport(nu stiu exact cum se numesc, dar pot fi suportate si de expeditor.depinde). In cazul in care alegi curierul rapid, acesta iti va aduce acasa coletul si ii vei plati lui. Si in cazul acesta va trebui sa platesti o taxa de transport.sau nu. Exista si posibilitatea de plata cu cardul, insa nu stiu daca pachetul va fi trimis prin posta sau prin curier rapid. Cel mai bine ar fi sa te interesezi pe site-ul respectiv.

| bog16 a răspuns:

Daca e prin posta banii ii dai acolo la ridicarea coletului, si da iti va trebui buletin, si o foaie pe care ti-o va trimite posta atunci cand va sosi coletul. Si pe net nu iti face probleme ca iti spune acolo ce trebuie sa dai ca sa stie unde sa trimeata. Funda?