| HinataYuno a întrebat:

Funda+vot! Vreau sa slabesc in timpul vacantei in jur de 10 kg. Ce diete/exerciti/creme/suplimente/ceaiuri/sporturi/ orice ar ajuta stiti? Puteti sa-mi dai link-uri de la exerciti/diete/etc. care m-ar ajuta? Multumesc tuturor care ma ajuta.

6 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Sporturi : alergat, inot, baschet, cam orice vrei tu, dar sa faci cu simt de raspundere
Exercitii : aerobic, cardio - mergi la sala
Dieta : iti dau doar niste sfaturi
- bea multa apa (2.5-3 L/zi acum ca e vara)
- bea ceai verde/negru de dimineata(intensifica arderile)
- consuma mai putini carbohidrati(deci scazi consumul de fainoase, cartofi, paine etc.)
- fara fast food, dulciuri din comert(doar facute de tine, in casa), si fara sucuri(decat daca le faci tu in casa, din fructe proaspete)
- consuma carne slaba(pui, peste, vita) facuta pe gratar sau fiarta si nu uita de lactate(branza, lapte, iaurt )
- fructe si legume cat mai multe, dar ai grija cu fructele dulci(banane si struguri).
- masa de seara mai scazuta cantitativ si caloric, si cu cel putin 2 ore inainte de culcare
- mananca 4-5 mese pe zi, mici si dese(odata la 3 ore)
Pentru mai multe poti verifica pe site-ul EuforiaLifestyle sau pe Eva.ro

| Memecy a răspuns:

Bla Bla Bla... daca ai pana in 20 de ani si nu ai dereglari de metabolism, (mostenite sau provocate) caz in care recomand un nutritionist sau un medic specialist, e relativ simplu: 2 l de apa pe zi (se recomanda sa bei apa chiar pe stomacul gol --e un bun obicei asiatic ) manaci regulat, si niciodata peste masura, dimieata la amiaza si la ora 5:30 niciodata dupa! Apa poti bea cata vrei; fara paine (asta nu cred ca e greu ) si in rest poti manca ce vrei chiar si slanina cu untura; glumesc mese echilibrate fara excese ( sa nu simiti niciodata senzatia de saturatie --trebuie sa mananci cat sa nu iti fie foame ) a da si mult ceai (urzica, http://www.cerecomand.ro/......-de-fares/ gasesti ceaiuri de la FARES in supermarketuri si nu sunt foarte scumpe )(evident fara zahar) si pot sa zic din proprie exeprienta ca. da 3-4 kg / luna e realizabil

In concluze 3 reguli:
1.2l Apa/zi (apa pe stomacul gol / sau ulei de masline)
2.Mese regulate si cumpatate fara paine
3. Ceai urizca etc (2-3 cani pe zi intre mese daca vrei)

| Ella578 a răspuns (pentru Memecy):

Sa bei ulei de masline?

| Memecy a răspuns (pentru Ella578):

Da, o lingura pe stomacul gol face minuni, pe langa incetinirea procesului de imbatranire este si un bun pansament gastric,+ajuta in procesul digestiv etc happy

| Diana_Corlade_1999 a răspuns:

Hei! Inceaca Dieta Rina 90

| Ella578 a răspuns:

Hei! Nu stiu daca prin dieta vei scapa de celulita. Pentru a mai slabi cateva kilograme poti tine o cura prin scoaterea unor alimente ca; dulciurile in primul rand, mai putina paine, nu ai voie nici un fel de grasime, poti manca carne doar la gratar sau fiarta, cat mai multe salate si fructe. Este important sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi.Mai poti folosi ceaiul verde care arde grasimile din organism si ajuta la un tranzit mai bun. Si sportul te va ajuta, incearca sa faci abdomene, sau poti sa faci inot daca iti place.
Uite aici un link cu cateva exercitii numai bune pentru slabit:
http://www.eva.ro/despre-exercitii-pentru-slabit/
Succes