| daniela_9291 a întrebat:

imi place mult sa scriu, sa fac compuneri.Sunt o fire sensibila si probabil de aceea creeatile mele sunt atat de frumoase.La inceput eram clasa a5a, profesoara de romana nu-mi prea dadea sanse in ale literaturii, insa alti profesori imi ziceau ca am o imaginatie si un vocabular bogat si ar trebui sa ma folosesc de el.In clasa a6a am avut alta profesoara, mai tanara, mai intelegatoare.Aceasta ne-a dat o lucrare sa vada ce stim, cand a adus lucrarile a zis ca in clasa noastra sunt doua mici talente.Eram sigura ca nu sunt eu aceea din cauza clasei a5a. Mi-a strigat numele si am ramas foarte mirata vazand.Am profitat foarte mult de acest talent al meu si am strans o gramada de note bune.In clasa a7a alta profesoara, tot tanara, tot intelegatoare. Uneori ma simt favorizata de aceasta profesoara si nu stiu de ce, imi pune mereu note mari si nu se supara atunci cand gresesc la gramatica.Compunerile sunt din ce in ce mai frumoase din an in an.
Problema mea este ca nu ma descurc aproape deloc la materiile reale(mate chimie fizica bio etc).
Intrebarea mea este daca aas putea aavea vreo meserie: scriitoare, orice.Nu vreau sa irosesc nimic, vreau sa profit de acest talent.

Răspuns Câştigător
| StreetDancer a răspuns:

Buna Daniela!

Sa sti ca povestea ta m-a impresionat foarte mult. Ma bucur ca nu vrei sa irosesti nimic si ma bucur foarte mult sa vad ca mai sunt persoane cu talent.
Din pacate sistemul din Romania e foarte cretin. Copiii din Romania trebuie sa se descurce la romana, mate, fizica, chimie, engleza, franceza, biologie, etc. Tot, peste tot trebuie sa fi as. Niciodata nimeni nu s-a gandit ca nici un copil nu poate fi bun la toate. Fiecare are cateva materii care ii plac, dar nu, in Romania trebuie sa fi bun la toate.
Asa ca eu zic, daca simti ca tu esti menita sa scrii, atunci asta sa faci. Nu iti irosi talentul. Poate vei deveni scriitoare.
Tot ce trebuie sa iei in calcul este faptul ca uneori imaginatia pleaca pentru o vreme ( mai lunga, mai scurta) dar intotdeauna revine. Asa ca daca la un moment dat o sa ai un moment de blocaj, sa nu te sperii.
Oricum, eu te sfatuiesc sa mergi pe aceasta pista. Dar, daca as fi in locul tau, as vorbi si cu parintii mei despre asta.

Mult succes in continuare! Sper sa reusesti sa obtii tot ce ti-ai propus!
Si poate faci si tu un blog sau asa ceva unde sa iti pui cateva compuneri, ca suntem si noi curiosi, ca orice om!

O zi buna sa ai si numai succes!

4 răspunsuri:
| iasmina0archie0fan a răspuns:

Cum sa nu?! Si eu sunt pasionata de arte, de scris le fel ca tine happy, de arte plastice, de design si de muzica. La scoala ma descurcam bine la majoritatea materilor dar in ultimul timp am inceput sa scad, dar am acordat mai mult timp pasiunilor mele. Eu zic ca fiecare are un lucru la care se pricepe. Nimeni nu e la fel. Si iti poti face o meserie din asta. Nu conteaza mai mult profitul ci sa o faci din placere. Eu zic sa faci ceea ce iti place in continuare.happy Chiar daca nu esti buna la celelalte lucruri acest talent te face speciala si unica. big grin

| tzze a răspuns:

In ziua de azi nimeni nu prea mai da banii pe carti, deci nu prea vad mari sanse de reusita intr-o asemenea cariera. Poti sa faci un blog unde sa-ti expui poeziile / compunerile happy Tare as vrea sa iti citesc una din opera.

| JulieAndreeaB a răspuns:

Daca te pasioneza ceea ce faci poti continua mai departe la facultatea de jurnalism, drept.iar in timpul liber poti sa iti dezvolti acel hobby.scrisulhappy

| AnyAnA99 a răspuns:

Da, eu zic sa profiti de acest talenthappy