| AnaMariaAnelise26 a întrebat:

Buna happy imi puteti recomanda cv pentru cicatrice? am mai multe pe picioare si nu stiu cum sa scap de ele. Dau Funda big grin

Răspuns Câştigător
| 8mariastar a răspuns:

O crema de la famacie numita Cutaden
sau
Toate operatiile lasa in urma o cicatrice. La fel si ranile, taieturile si alte leziuni ale pielii. Aceste urme pot fi sterse prin alte interventii chirurgicale sau tratamente complexe cu laser. Insa aceste cicatrici pot fi vindecate si pe cai naturale.

Urmele pot fi eficient reduse sau chiar sterse, scrie boldsky.com. Trebuie spus ca niciun tratament, fie el natural sau nu, care are ca scop reducerea cicatricilor, nu trebuie folosit inainte ca incizia sa fie complet vindecata.

Lamaia este recunoscuta ca fiind unul dintre cele mai bune ingrediente naturale pentru reducerea cicatricilor. Cum faci? Aplica felii de lamaie pe cicatrici dupa patru - sase luni de la incizie. Daca resimti o senzatie de arsura, foloseste comprese cu suc de lamaie, diluat cu apa. Compresa se mentine pe urma operatiei cel mult cinci minute, iar tratamentul se repeta in fiecare zi. Dupa indepartarea feliilor de lamaie sau a compresei, pielea se spala si se unge cu o crema hidratanta.

Pasta de tomate ofera o exceptionala capacitate de regenerare. Cum o folosesti? Aplica pasta de tomate pe urma sectiunii si pe marginile acesteia. Lasa pasta de tomate sa actioneze timp de 20-30 de minute. Aplica acest "tratament" in fiecare zi. Cicatricea se va diminua considerabil.

Aloe vera este utila si ea pentru reducerea cicatricilor in urma inciziilor. Aplica gelul pur de aloe vera pe incizie si lasa-l peste noapte. Dimineata clateste pielea cu apa rece si aplica o crema de corp hidratanta... mai mult

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cicatricile astea nu se pot reduce decat prin interventia unui dermatolog. Poti face tratament cu laser sau dermabraziune/peeling.Nicio crema si nimic de la farmacie nu te va ajuta.

| Darkus a răspuns:

Tratament nu prea exista. Singura optiune este sa mergi la doctor pentru un tratament cu laser ( cel mai convenabil )winking

| Plankton a răspuns:

Depinde ce fel de cicatrici, detaliaza de la ce ai acele cicatrici!