| jkahfgfsd a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce nu poti manca cand ai aparat dentar. In mare parte stiu gen paine prajita, chipsuri guma(cred).

Răspuns Câştigător
| ovidiu123432 a răspuns:

– alimente dure precum alune, floricele de porumb, morcovi, masline cu samburi etc.; de asemenea, nu muscam direct din fructe (cum ar fi marul), ci taiem bucati pe care le vom mesteca pe masele
– painea prajita crocanta, chipsuri tari, crackers etc.– pot indoi sarmele sau dezlipi bracketurile
– alimente lipicioase precum caramele, bomboane gumate (jeleuri) etc. – pot ramane printre bracketuri favorizand aparitia cariilor sau chiar le pot dezlipi; guma de mestecat nu face rau, insa se poate prinde printre elementele aparatului
– rontairea creioanelor, pixurilor, ghetii sau unghiilor – sunt daunatoare tuturor, nu doar celor cu aparat dentar, pe care il pot dezlipi sau chiar pot rupe sarmele.